Erişilebilirlik

Almanya'da 'Selefi' Kaygısı Büyüyor


Başta Selefiler olmak üzere cihat yanlısı grupların Almanya’da hızla yayılmaları, siyasetçileri ve güvenlik birimlerini endişelendirmeye devam ediyor. Alman iç istihbaratı Anayasayı Koruma Örgütü’nün elindeki son bilgilere göre özellikle başkent Berlin, Kuzey Ren-Vestfalya ve Hessen eyaletlerindeki Selefi sayısı karşı kampanyalara ve özellikle gençlere yönelik projelere rağmen giderek artıyor.

İstihbarat yetkilileri Selefiler’in Kuzey Ren-Vestfalya şehirlerindeki sayısının 2014 yılında 1900 iken, geçen yıl 2 bin 500’e yükseldiğini. Hessen’deki sayının 1500’den 1650’ye çıkarken, Berlin’de ise 570 Selefinin bir yıl içinde 630’a yükseldiğini tespit etmiş. Selefilerin Almanya çapındaki sayısı ise 8 bin 200 olarak ifade ediliyor.

Daha iki yıl önce bu sayı 6 bin 800 olarak kayıtlara geçmişti. Her Selefi şiddet eğilimi taşımasa da, Almanya’dan Irak veya Suriye gibi ülkelere IŞİD saflarında savaşmaya giden Selefiler’in sayısının 820 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Güvenlik yetkilileri Selefiler’in sayısındaki önlenemeyen artışı, yeni mürit kazanmak ve cihat çağrısı yapmak için sosyal medyada yaptıkları propaganda çalışmaları ile gerekçelendiriyorlar.

Selefiler'in özellikle Müslüman, göçmen kökenli ve okul ya da sosyal hayatında başarısız gençleri hedef aldığını vurgulayan uzmanlar, Selefi çevrelerin profesyonel bir şekilde hazırladıkları filmleri, müzik eserlerini ve bilgisayar oyunlarını internet ortamında ücretsiz olarak paylaşırken, cihat çağrıları ile gençlerin bilinçaltını etkileyen mesajlar verdiklerini tespit etmiş.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen da Selefi sayısının artışından duyduğu endişeyi dile getirdi ve “Bu gelişmeyi, ciddi bir radikalleşme potansiyeli taşıdığı için çok dikkatli bir şekilde takip ediyoruz” dedi. Maassen, Selefilerin son bir yıl içinde Almanya’ya gelen sığınmacıları radikalleştirme potansiyeline de dikkat çekti.

Almanya'ya gelen sığınmacıların büyük bölümünün Sünni olması nedeniyle Selefi çevrelerin bu grubu yakın takibe aldığını belirten Maassen, Selefiler'in sığınmacı yurtlarında gönüllü olarak görev yaparak, çok sayıda genci etkinliklerine ve camilerine davet ettiklerinin saptandığını açıkladı.

Bu gelişmelere paralel, Federal Hükümet terör saldırısı riskinin arttı gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası’nı sertleştirdi. Yasanın yeni şekliyle terör şüphesiyle takip edilme yaşı 14’e düşürüldü Ayrıca şimdiye dek kimlik bilgileri kayıt edilemeden satın alınabilen hazır telefon kartlarını alan kişilerle ilgili bilgiler şüphe olmadan da kaydedilecek.

Güvenlik yetkilileri bu yükümlülük sayesinde olası terör şüphelilerinin anonim olarak telefon görüşmesi yapmalarının zorlaşacağı görüşünde.

Yeni yasa Alman istihbarat kurumlarının yabancı istihbarat kurumlarıyla işbirliğine gitmesinin ve ortak bilgi bankası oluşturmasının da önünü açtı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG