Erişilebilirlik

Almanya’da Terör Korkusu


Dün Brüksel’de havaalanında ve Avrupa Birliği merkezine çok yakın mesafedeki Maelbeek metro istasyonunda düzenlenen terör saldırıları Almanya'yı da sarstı.

Belçikalılar’a Alman halkının üzüntüsünü ve başsağlığı dileklerini ileten Başbakan Angela Merkel, “Dostlarımızın yanındayız ve her türlü işbirliği ve desteğe hazırız,” dedi. Merkel Almanya’daki güvenlik güçlerine teşekkür ederek, gerekli tüm önlemlerin alındığını ve halkın korkmasına neden olmadığını söyledi.

Dünkü saldırı sonrasında başta federal polis birimleri olmak üzere tüm güvenlik güçleri alarm durumuna geçmiş, havaalanları ve ana tren garlarında kontroller sıklaştırılmıştı.

Bugün Merkel başkanlığında bir koordinasyon toplantısı düzenlenirken, hükümet sözcüsü saldırganların Almanya’daki muhtemel uzantıları üzerinde de durulduğunu, ayrıca İslamcı teröre karşı önlemlerin de gündemde olduğu mesajını verdi.

Almanya’da Terör Korkusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Öte yandan federal hükümet Belçika halkıyla dayanışma göstermek için bir günlük yas ilan etti, tüm resmi kurum ve kuruluşlarda bayraklar yarıya indirildi. Başkent Berlin’in dünyaca ünlü simgesi Brandenburg Kapısı Belçika bayrağının renklerine büründü.

Yapılan sakinleştirici çağrılara rağmen, konuyla ilgili kamuoyunda huzursuzluk ve korku havası oluştuğu gözlemleniyor. Televizyon programlarına çıkan uzmanların radikal İslamcı teröristlerin Almanya’yı da tehdit ettiği ve ülkenin bundan sonraki terör hedeflerinin başında geldiği şeklindeki yorumları bu konudaki huzursuzluğun daha da artmasına neden oluyor.

Brüksel saldırılarından saatler sonra, arkasında terör örgütü IŞİD’in olduğu tahmin edilen bir twitter hesabından Almanya doğrudan tehdit edildi. Fransızca yapılan paylaşımda, “Siz bizi Doğu’da bombalıyorsunuz, bu yüzden biz de sizi Batı’da bombalıyoruz. Göze göz, dişe diş” ifadeleri ile “Daha çok bombaya ve ölüye hazır olun. Yakında Almanya'da!” tehdidi yer aldı.

Terör uzmanları Suriye’de IŞİD’e karşı düzenlenen uluslararası askeri operasyonlara üç aydır doğrudan katılan Almanya’nın, örgütün öncelikli hedefleri arasında yer aldığını, ayrıca geçen yıl ülkeye giriş yapan yüzbinlerce Suriyeli ve Iraklı mülteci arasında Almanya’ya saldırı için gelen IŞİD militanları olabileceğini iddia ediyorlar.

Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Dairesi bunda kısa süre önce, ülkede şiddet eylemlerine hazır bin 100 radikal İslamcı bulunduğunu, bunlardan 430'unun her an ağır bir terör eylemi düzenleyebilecek kadar tehlikeli görüldüğünü kaydetmişti. Brüksel'deki terör saldırısı üzerine Almanya'daki DİTİB, Müslümanlar Merkez Konseyi, Milli Görüş gibi İslam cemaatleri basın açıklaması yaparak, saldırıyı lanetledi ve teröristlerin İslam’la alakası olmadığını ifade etti.

Bu arada sosyal medyada, Cumartesi günü Berlin Olimpiyat Stadı'nda oynanacak Almanya-İngiltere hazırlık maçının iptal edilebileceği yönündeki söylentiler yetkililer tarafından yalanlandı. Berlin eyaleti İçişleri Bakanı Henkel, karşılaşmanın planlandığı gibi yapılacağını duyurdu. Hazırlık maçı kampı için Berlin’de toplanan Alman Milli Takımı’nın kaldığı otel önünde güvenlik güçlerinin özel önlemler aldığı gözlemlendi.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG