Erişilebilirlik

Almanya’daki Radikal İslamcı Oluşumlar


Almanya'da İslamcı radikal gruplar her geçen gün çoğalıyor, istihbarat birimleri ülke çapında yaklaşık yüz grup ve hücrenin olduğundan yola çıkıyor. Anayasayı Koruma Örgütü’nün yıllık radikal İslamcı örgütler listesinde, yaklaşık 25 bin üye sayısıyla ‘İslam Toplumu Milli Görüş’ organizasyonu yıllardır birinci sırada yer alıyor. Raporda Milli Görüş'ü, yaklaşık bin 300 üyeye sahip ‘Müslüman Kardeşler’ ile 850 taraftarı olduğu tahmin edilen ‘Hizbullah’ izliyor. Ancak Alman güvenlik birimleri Selefiler’i ülkede IŞİD’e en yakın ve en radikal İslamcı grup olarak tanımlıyor. Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı, Almanya’dan Suriye ve Irak’a gidip IŞİD gibi radikal grupların silahlı çatışmalarına katılanlar arasında Selefiler’in büyük çoğunluğu oluşturduğunu bildiriyor.

19. yüzyılda Suudi Arabistan'da ortaya çıkan ve 1990’lı yıllardan bu yana Almanya’da aktif olan Selefiler, kendileri gibi düşünmeyen Müslümanlar’ı da red ederek, ‘kafir’ olarak tanımlıyor. Almanya’da Selefiler’in sayısı resmi verilere göre 8 bin 500 civarında. Ancak İslam uzmanları İslamiyet'in ilk doğduğu çağdaki gibi giyinmeyi, sakal bırakmayı ve başını bağlamayı ilke olarak gören Selefiler’in gerçek sayısının çok daha yüksek olduğundan yola çıkıyor ve Selefiler’in Almanya facebook sayfasını beğenenlerin sayısının 70 bin olduğunu belirtiyor.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nin izlemesi altında bulunan Selefiler’in özellikle Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Bonn ve Solingen’de, Berlin, Ulm, Rhein-Ruhr bölgesi ve Frankfurt'ta aktif çalıştıkları biliniyor. Selefiler’in lideri Hristiyanlık’tan çıkıp Müslüman olan Pierre Vogel. Sosyal siteler üzerinden internet ortamında yaptığı ve gençlere hitap ettiği tahrik edici radikal konuşmaları ile ünlenen eski boksör Vogel, son dönemde Türk kökenli gençleri Selefi saflarına çekmeye yoğun özen gösteriyor.

Selefiler’in 2014 yılında başlattıkları ve hala süren ‘Her eve bir Kur’an’ sloganıyla ülke çapında 25 milyon Almanca Kur’an dağıtma kampanyası, bu grubun Alman kamuoyunda da tanınmasına neden oldu. Selefiler’in Almanya’da gündemin baş sırasına oturmasına yol açan bir diğer etkinlikleri, şeriat kurallarını hayata geçirmek isteyen ‘Şeriat Polis Birliği’ üyelerinin Wuppertal kentinde disko ve barlar önlerinde gençleri kontrol etmeleri ve kendi saflarına geçmeye çağırmaları oldu. Alman kamuoyunda büyük tepkiye neden olan bu olay sonrasında Selefiler’in faaliyetlerinin yasaklanması ve terör çağrısı yapanların sınırdışı edilmesi talepleri dillendirildi. ‘Şeriat Polisi' yazılı turuncu yelekler giyen kişiler bir daha görünmezken, iç istihbarat uzmanları son iki yıl içinde Selefi çevrelerde şiddet yanlısı ve şiddete hazır İslamcılar’ın sayısının artığını tespit etti. Nitekim Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, yaklaşık bin kadar Selefi’nin şiddet yanlısı olduğunu ve ülke için 'ciddiye alınması gereken ve giderek artan bir tehlike' oluşturduğunu açıkladı.

İstihbarat sorumlularına ulaşan bilgilere göre, Selefiler finansmanlarının bir bölümünü ‘kültür merkezleri’ açarak ve üyelerinden bağış toplayarak sağlıyor. Radikal İslamcı grupları yakından tanıyan uzmanlar, Suudi kaynaklardan da Selefiler’e mali destek geldiğini iddia ediyor. 25 milyon Kur’an kampanyasını organize eden Filistinli işadamı İbrahim Ebu Naci, kampanyaya en büyük parasal desteğin Almanya’daki Türkiye kökenli Müslüman göçmenlerden geldiğini açıklamıştı.

Duisburg Üniversitesi İslam Bilimleri Bölümü’nden Ahmet Ünalan da, Selefiler’in kimlik arayışı içinde olan Türkiye kökenli gençleri ‘avlamaya’ çalıştığı ve bu sorunun yeteri kadar ciddiye alınmadığı görüşünde.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00
Linki indirmek için

XS
SM
MD
LG