Erişilebilirlik

Almanya Kuzey Ren Vestfalye Seçimlerine Kilitlendi


Almanya Kuzey Ren Vestfalye Seçimlerine Kilitlendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

24 Eylül’de Almanya'da yapılacak genel seçimler için geri sayım devam ederken, gözler pazar günü başkenti Düssledorf olan Kuzey Ren Vestfalye eyaletinde gerçekleşecek meclis seçimine çevrildi.

Bir milyonu Türkiye kökenli yaklaşık 18 milyon nüfusuyla ülkenin dörtte birinden fazlasına ev sahipliği yapan eyaletteki seçimler genel seçimler için barometre niteliğinde görülüyor. Eyalette iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve Yeşiller koalisyonunun alacağı oy ve Başbakan Merkel’in partisi CDU ile göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD)'nin muhtemel kazanımları, Berlin’deki siyasi tartışmalara da yansıyacak.

Sosyal Demokratların başbakan adayı Martin Schulz‘un, geçen haftalarda Saarland ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde yapılan seçimlerde partisinin aldığı düşük oy nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığı ve eşbaşkanlığını Cem Özdemir’in yürüttüğü Yeşiller’in de kamuoyu araştırmalarında sürekli destek kaybetmesi, genel seçimler sonrasında farklı koalisyon seçenekleri açısından önem taşıyan gelişmeler.

Bu arada Kuzey Ren Vestfalya eyalet meclisine girmesi muhtemel partilerin listelerinde 30’a yakın Türkiye kökenli aday bulunuyor. Ayrıca Türkiye kökenlilerin kurduğu ve her ikisi de muhafazakar-dinci görüşlü, Adalet ve Yenilik Partisi (BİG) ve Alman Demokratlar Birliği (ADD) gibi partiler de seçim yarışında yer alıyor. Söz konusu iki partinin ileride birleşerek, ortak bir aday listesi ile genel seçimlere katılmaları bekleniyor. Almanya’daki “süper seçim yılında” maratonunun büyük finali 24 Eylül’deki genel seçimlerle yapılacak.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG