Erişilebilirlik

Almanya Rus casusların hedefi mi oluyor?


Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser

Almanya'da Rus istihbaratı için casusluk yaptığı suçlamasıyla bir Alman vatandaşının tutuklanmasını değerlendiren Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkenin güvenlik sistemine yönelik tehdidin çok daha tehlikeli bir boyut kazandığını söyledi.

Bakan, Alman Silahlı Kuvvetleri Ekipman ve Bilgilenme Dairesi’nde casus olduğundan şüphelenilen kişinin tutuklanmasının ardından, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya‘nın Almanya'daki casusluk faaliyetlerini yoğunlaştırdığını açıkladı.

Thomas H. adlı kişinin Koblenz kentinde gözaltına alındığını, işyerinde ve evinde aramalar yapıldığı ve casusluk suçlamasıyla tutuklandığını doğrulayan Faeser, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırı savaşı Almanya'daki güvenlik durumunu da değiştirdi. Kremlin’in casusluk, dezenformasyon kampanyaları ve siber saldırı tehdidi farklı bir boyut kazandı" dedi.

"Güvenlik birimlerimiz tetikte. Mevcut tehditlere karşı koruyucu önlemleri arttırdık" şeklinde konuşan Alman İçişleri Bakanı, Federal Anayasa Koruma Teşkilatı‘nın geçen ay yayınlanan yıllık raporunda da Rusya’nın casusluk girişimlerinin yoğunlaştığına dikkat çekildiğini anımsattı.

Almanya’nın iç güvenlik istihbarat örgütü olan Federal Anayasa Koruma Teşkilatı raporunda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sürerken "Rusya’nın Almanya’ya karşı casusluk saldırıları yoğunlaşıyor" denilmiş ve buna neden olarak Almanya’nın Rusya’ya yaptırımlar uygulaması ve Ukrayna’yı askeri olarak desteklemesi gösterilmişti.

Raporun giriş bölümünde, "Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş, iç güvenlik açısından da yeni bir dönemi temsil ediyor" sözleri yer almıştı.

Teşkilat, "Almanya gelecekte daha gizli ve saldırgan Rus casusluk operasyonlarına, özellikle siber saldırılara karşı hazırlıklı olmalı" ifadesine yer vermişti.

Berlin'deki Rusya Büyükelçiliği girişi
Berlin'deki Rusya Büyükelçiliği girişi

Bu arada Thomas H.'nin, geçen Mayıs ayından bu yana birkaç kez Rusya'nın Bonn Başkonsolosluğu ve Berlin Büyükelçiliği ile kendiliğinden bağlantı kurduğu ve casus olarak çalışmayı, mesleki faaliyetleri sırasında elde ettiği bilgileri aktarmayı teklif ettiği de öğrenildi.

Almanya’da 2 bin Rus ajanı olduğu tahmin ediliyor

Alman güvenlik makamları, Rusya adına Almanya’da casusluk yapan ajan sayısının 2 binin üzerinde olduğunu tahmin ediyor.

Alman istihbaratçıları geçen aylarda yaptıkları açıklamalarda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile başlayan savaş sürecinde, Almanya’ya en az 200 casus daha gönderdiğini öne sürmüştü.

Almanya Rus casusların hedefi mi oluyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Rus ajanların, Alman politikacılar, şirket yöneticileri ve Rusya’yı eleştirenlerle ilgili bilgiler toplayıp Moskova’ya gönderdikleri iddia ediliyor.

27 Aralık 2022’de Almanya’nın Yurtdışı İstihbarat Servisi'nde (BND) çalışan Alman uyruklu Carsten L., Rusya'ya casusluk yaptığı gerekçesiyle "vatana ihanet" suçlamasıyla tutuklandı.

Alman basınında çıkan haberlerde, Carsten L.‘nin Alman hükümetinin ve istihbarat örgütlerinin Rusya ve Ukrayna’yla ilgili durum değerlendirmesi raporlarını sızdırdığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sürecinde Alman istihbarat servislerine Carsten L. gibi çok sayıda çifte ajan yerleştirmiş olabileceği kaydedilen konuyla ilgili haberlerde, yabancı istihbarat servislerinde görevli ajanların bu şekilde görevlendirilebilmesinin "casusluğun en üst başarısı" olarak kabul edildiği de aktarılmıştı.

Bu olaydan kısa bir süre önce, 7 Aralık 2022‘de, Almanya'da darbeye hazırlandıkları gerekçesiyle ülke genelinde operasyon yapılan ve çok sayıda üyesi tutuklanan "İmparatorluk Vatandaşları" adlı örgütünün de Rus istihbaratıyla ilişkisi olduğu öne sürülmüştü.

Forum

XS
SM
MD
LG