Erişilebilirlik

Almanya-Türkiye Geriliminde Yumuşama Sinyalleri


Almanya-Türkiye hattında Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanması, ardından da Türk bakanların Alman şehirlerindeki etkinliklerinin yerel yönetimler tarafından iptal edilmesi ile oluşan gerginlik sürerken, diğer taraftan yumuşama sinyalleri de geliyor.

Şimdi gözler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile 8 Mart Çarşamba günü Berlin'de yapacağı görüşmeye çevrildi.

İki bakanın tansiyonu düşürücü bir buluşma hedeflediği tahmin edilirken, Gabriel Bild am Sonntag gazetesinde yayınlanan makalesinde, ”Türkiye ile Almanya arasında var olan dostluğun yaşanan diplomatik ve politik fikir ayrılıklarından daha derin” olduğunu savundu.

”Ben Türkiye ve Almanya’daki Türklerin dostu olarak kalacağım” diyen Gabriel, yazısında ”Belki ayrıştırıcı unsurların daha baskın olduğu bu günlerde, birleştirici unsurları vurgulamak zor olabilir. Ama biz ülkelerimiz arasındaki dostluğun temellerinin bozulmasına izin vermemeliyiz” şeklinde görüş belirtti.

Gabriel’in Türk-Alman dostluğuna vurgu yapması, Başbakan Angela Merkel’in de Başbakan Binali Yıldırım’la Cumartesi günü bir saatlik telefon görüşmesi son günlerde yaşanan gerilimi yumuşatma amaçlı sinyaller olarak yorumlandı. Başbakan Yıldırım, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Bundan sonraki referandum programları için biraz daha farklı bir yol izleyeceklerini” vurgulamıştı.

Diplomatik girişimlere rağmen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin mitinglerinin iptal edilmesine tepkiler hafta sonunda da devam etti.

Belediyeler Birliği'nden federal hükümete eleştiri

Hem Türk hem de Alman yetkililerin karşılıklı açıklama ve ithamları sürerken, Alman Belediyeler Birliği Başkanı Eva Lohse, federal hükümetin konuyla ilgili tutumunu eleştirdi. Lohse, asıl sorunun Türk politikacıların hangi çerçevede Almanya'da miting yapacakları sorusu olduğunu belirterek, bunun ancak Ankara ve Berlin hükümetleri arasında görüşülmesi gerektiğini söyledi.

"Sorun dış politika ve diplomasi ile çözülebilir" diyen Lohse, "Bu sorun belediyelerin üzerine yıkılmamalı" ifadesini kullandı.

Başbakan Merkel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Gaggenau kentindeki konuşmasının iptal edilmesi kararının yerel makamlarca alındığını belirterek, “Belediyeler bağımsızdır, biz onlara karışamayız” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası mitingi tartışma yarattı

Koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik CSU’nun dış politika sözcüsü Hans-Peter Uhl, bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum nedeniyle olası mitingi konusunu gündeme getirdi.

Erdoğan’ın miting yapmasının söz konusu olamayacağını savunan Uhl, Türk bakanların konuşmalarının da yasaklanmasını talep etti. Uhl, "Almanya’da olan fikir ve konuşma özgürlüğü sadece demokratik temelleri savunanlar için geçerlidir" dedi.

Sosyal Demokrat Parti SPD’den Federal Parlamento Grup Başkanı Thomas Oppermann ise, Erdoğan’ın ve bakanlarının konuşmalarının engellenmesinin Almanya’nın fikir özgürlüğü ve hoşgörü ilkelerine uymadığını savundu.

Bild gazetesi, Ankara’daki kaynaklara dayandırarak Erdoğan’ın 18 Mart’ta Kuzey Ren Vesfalya eyaletine geleceğini, büyük bir olasılıkla Köln’deki kapalı spor salonunda toplantı yapacağını öne sürmüş, bu iddia bugüne kadar Alman ve Türk hükümetleri tarafından doğrulanmamıştı.

Türk bakanların Almanya programı

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin önceki toplantılarının iptal edilmesinin ardından bugün Köln'deki bir otelde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin düzenlediği bir toplantıda konuşacağı açıklandı. Zeybekci, akşamki etkinlikten önce Leverkusen şehrinde Denizlili sanatçı Özay Gönlüm’ün anılacağı bir etkinliğe daha katılacak.

Zeybekci’nin ilk olarak Köln yakınlarındaki Porz semtindeki referandum etkinliğine izin verilmemiş, ardından yine Köln yakınlarındaki Frechen kentinde düzenleyeceği toplantı, sözleşmenin siyasi etkinliklere izin vermediği gerekçesiyle iptal edilmişti.

AK Parti milletvekili, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Nürnberg'in davetlisi olarak yarın Nürnberg'de "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" adlı bir konferans verecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Çarşamba günü meslektaşı Gabriel ile Berlin’de biraraya gelmeden önce, 7 Mart Salı günü Hamburg’da AK Parti’nin yurtdışı örgütü Avrupa Türk Demokratlar Birliği öncülüğünde düzenlenecek olan referandum etkinliğinde konuşacak.

Toplantı için Hamburg’daki lüks otellerden Grand Elysee’den salon kiralandığı, ancak son anda anlaşmanın iptal edildiği, bakanın bu yüzden bir düğün salonunda halka hitap edeceği bildirildi.

Avusturya Başbakanı: 'Referandum mitingleri Avrupa genelinde yasaklanmalı'

Bu arada Almanya ile Türkiye arasında yaşanan krize, Avusturya Başbakanı Christian Kern de dahil oldu. AK Parti’nin referandum kampanyası için düzenlemek istediği miting ve toplantıların Avrupa genelinde yasaklanması gerektiğini savunan Kern, Ankara’ya AB ile varılan mülteci anlaşması kapsamında 2020 yılına kadar yapılacak 4,5 milyar dolar yardımın iptal edilmesi ve Türkiye ile üyelik görüşmelerinin sonlandırılması çağrısında da bulundu.

XS
SM
MD
LG