Erişilebilirlik

Almanya Yeni Anti-Terör Birimi Kurdu


Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere

Almanya İçişleri Bakanlığı olası terör saldırılarına ve radikal gruplara karşı yeni bir özel anti-terör birimi kurdu. Berlin yakınlarındaki Blumenberg'de konuşlanan ve “BFE+” ismi verilen birim 50 özel harekâtçıdan oluşuyor. BFE+’nin Türkçe açılımı “Delil Tespiti ve Gözaltı Birimi Artı” anlamına geliyor. Almanya’da bu tür terör eylemleri ve saldırılarda şimdiye kadar 1970’li yıllarda kurulan özel operasyon birimi GSG9 devreye giriyordu. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Ocak ayında Paris’te Charlie Hebdo dergisine yapılan kanlı baskından sonra, GSG9 biriminin takviye görmesi gerektiğini ve Almanya’nın artan terör tehlikesine karşı yeteri kadar hazırlıklı olmadığını belirtmişti. Uzmanlar GSG9 biriminin yurt dışı operasyonlara yoğunlaşacağını, yeni kurulan BFE+’nin ise yurt içindeki operasyonlarında görev alacağını tahmin ediyor.

Öte yandan Alman polisi, Suriye'de IŞİD ve başka cihatçı gruplara destek verdiğinden şüphe edilen kişilere yönelik baskın düzenledi, operasyonda daha önce IŞİD için çalıştığı belirlenen bir kişi yakalanarak tutuklandı. Sabah saatlerinde Berlin’de yapılan operasyonda Çeçen kökenli 28 yaşındaki bir zanlının adres kaydı bulunan iki ev arandı. Söz konusu zanlının internette elinde Kalaşnikof makinalı tüfekle poz verdiği ve çevresine Suriye’ye giderek oradaki militan gruplara katılmayı planlandığını anlattığı şüphesiyle düzenlenen operasyonda polis zanlıyı geçici olarak göz altına aldı.

Berlin emniyet teşkilatının düzenlediği operasyonda arama yapılan evlerde bir pompalı tüfeğin yanı sıra bazı telefon, bilgisayar ve belgelere el konulduğu belirtildi. Eş zamanlı ikinci operasyon ise Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Unna kentinde bulunan bir sığınmacı yurduna yapıldı. Operasyonda 31 yaşındaki Suriye pasaportlu bir kişi‚ devletin güvenliğini ağır şekilde tehlikeye atabilecek eylemler planlandığı` şüphesiyle tutuklandı. Zanlının yaklaşık bir hafta önce mülteci olarak Almanya’ya giriş yaptığı, Unna’daki sığınmacı yurduna yerleştirildiği ve burada başka Suriye kökenli mülteciler tarafından eskiden IŞİD saflarında savaşan bir cihatçı olarak tanındığı açıklandı. Söz konusu zanlının IŞİD’in Suriye’deki kamplarında para işleriyle ilgilendiği ve maaşların dağıtılması görevini üstlendiği, Mayıs ayında ise örgütten ayrılarak Türkiye’ye geçtiği de öne sürüldü.

Bu arada geçen Temmuz ayında Almanya’ya giriş yaparken tutuklanan Harry S. adlı IŞİD’ci militanın yetkililere verdiği ifadelerin ayrıntıları basına yansıdı. Der Spiegel dergisinin verdiği habere göre, üç ay boyunca üyesi olduğu IŞİD’in katliamları nedeniyle örgütten kaçarak Almanya’ya dönen 27 yaşındaki Harry S., örgütün Almanya ve Avrupa’nın birçok kentinde eş zamanlı saldırı planı yaptığını söyledi. IŞİD komutanlarının yeni katılan cihatçılara intihar eylemlerine hazır olup-olmadıklarını sorduklarını ve sürekli olarak Avrupa’da saldırı planları üzerine konuştuklarını aktaran Harry S., yetkililere IŞİD’in büyük hedefinin “Aynı anda her yerde düzenleyecekleri büyük bir saldırı” olduğunu anlattı. IŞİD’in propaganda videolarında sıklıkla yer alan Viyana doğumlu Mısır asıllı Avusturya vatandaşı Mohammed Mahmoud’u “Hayatımda gördüğün en hastalıkla kafa” olarak tanımlayan Harry S., Berlinli eski rap şarkıcısı Deso Dogg’un ise IŞİD tarafından propaganda amacıyla çok önemsendiği anlattı. Almanya'nın en ünlü IŞİD üyesi olarak bilinen Deso Dogg‘un 16 Ekim tarihinde Amerikan ordusu tarafından gerçekleştirilen insansız hava aracı operasyonunda öldürüldüğü öne sürülmüş, iddia ABD kaynakları tarafından doğrulanmıştı, Alman güvenlik birimleri ise eski rapçinin öldüğü konusunda şüpheleri olduğunu aktardı.

XS
SM
MD
LG