Erişilebilirlik

Almanya, Yunanistan'a Yardımı Tartışıyor


Almanya, Yunanistan'a Yardımı Tartışıyor

Yunanistan’ı iflasın eşiğinden döndürmek için AB liderlerinin girişimleri aralıksız sürüyor. AB’nin motoru olarak tanımlanan Almanya’da ise Yunanistan’la dayanışmanın sınırları tartışılıyor.

Brüksel’de düzenlenecek AB Zirvesi öncesinde Alman medyasında borç sorunuyla boğuşan Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması gerektiği yönündeki yazı ve yorumların yoğunlaştığı dikkati çekiyor. Gazetelerin ekonomi uzmanlarının çoğunluğu, Yunanistan'ın Euro’dan ayrılarak kendi para birimine geçmesinin krizin etkilerini azaltacağını, Euro’ya kıyasla kendi kullandığı paranın değerini istediği zaman düşürebileceğini ve böylece rekabet gücünü artırabileceğini öne sürüyor. Yorumlarda dikkati çeken bir diğer nokta ise, Başbakan Merkel’e yönelik eleştiriler. Nitekim Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü İFO analistleri, Merkel’in Yunanistan krizi ile bağlantılı politikalarının ‘fazla iyimser’ olduğu ve Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy arasında özel alacaklıların ikinci Yunanistan yardım paketine gönüllü katılması yönünde varılan uzlaşının da yetersiz kalacağı görüşünde. Yunanistan krizinin kontrol dışına çıkma eğilimi gösterdiğine dikkat çeken başka uzmanlar ise, Merkel’in bir kurtarma paketinden diğerine yalpaladığını ve bunun kendi partisinde de tepkilere yol açtığını, nitekim ikinci kurtarma paketi ile ilgili Federal Meclis’de yapılması planlanan oylamada Birlik Partileri’nden 50’ye yakın milletvekilinin karşı oy kullanabileceğini öne sürüyorlar. Yunanistan’ın Euro’dan çıkması yönünde Almanya’da yükselen seslerin hem Yunanistan ekonomisine hem de Euro bölgesindeki diğer ülkelere Lehman Brothers’ın çöküşünden bile daha çok hasar verebileceğini savunan Hamburg Dünya Ekonomi Enstitüsü’nden Yaşar Aydın Almanya’nın Yunanistan ile dayanışmasını sürdürmesi gerektiği görüşünde.

Bu arada Alman Bankalar Birliği, Yunanistan’ın hazine tahvillerinin satışa çıkması durumunda bunları alabilmek için Federal Hükümet’den ekonomik teşvik talebinde bulundu. Ekonomi çevreleri Yunanistan için hazırlanacak ikinci kurtarma paketine planlandığı gibi özel kuruluşların da dahil edilmesi durumunda hükümetin teşvik fonu yönünde karar almasını bekliyor.

XS
SM
MD
LG