Erişilebilirlik

Almanya’da Bir Havayolu Daha Tarih Oluyor


Havacılık sektöründe art ardına yaşanan yaprak dökümünün sonu gelmiyor. Almanya'nın ikinci büyük hava yolu şirketi olan AirBerlin, uçuşlarını bugün itibarıyla bitererek, göklerden çekiliyor. Başkent Berlin’in adını uçtuğu destinasyonlara taşıdığı için Alman kamuoyunda duygusal olarak da özel bir yeri olan ve 1978 yılından bu yana hizmet veren AirBerlin, Avrupa'nın en büyük 10 havayolu şirketi arasında yer alıyordu. Son yıllarda birçok ağır ekonomik sıkıntılar ile boğuşan ve giderek borçlanan dev şirkete ait uçakların büyük bölümü, diğer Alman havayolu şirketi Lufthansa tarafından satın alındı. Yapılan sözleşmeye göre Lufthansa, 210 milyon Euro karşılığında Air Berlin’e ve yan kuruluşları Avusturya havayolu şirketi Niki ve Dortmund merkezli Walter havayolu şirketine ait 81 uçağı devraldı. Lufthansa'nın, söz konusu yeni filosuyla kendine ait ucuz biletler sunan şirketi Eurowings'i güçlendireceği değerlendirmesi yapılıyor. Öte yandan düşük fiyatlarıyla bilinen İngiliz havayolu şirketi easyJet’in, Air Berlin'in diğer 30 uçağını ve Avrupa içindeki uçuş rotalarını satın almak istediği de öğrenildi. AirBerlin’in iflası ve satışı sonrasında, toplam sekiz bin 500 çalışanından yarısının işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

2016 yılında 29 milyon yolcu taşıyan Air Berlin, boçlarının 1,2 milyar Euro'yu bulmasından sonra geçen ağustos ayında iflas başvurusunda bulunmuştu. 2016 yılında 780 milyon Euro zarar yazan AirBerlin, devletten aldığı kredilere ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ana hissedar Etihad'ın yaptığı finansal katkılara rağmen içinde bulunduğu krizden çıkamamış, havayolunun yaşadığı uçuş iptali ve rötarlar son aylarda sıklaşmıştı. Sabancı ailesine ait olan Esas Holding 2009 yılında Air Berlin’in yüzde 15.3’lük hissesini satın almıştı. Daha sonra hisselerinin bir kısmını satma kararı alan Esas Holding, Air Berlin'in yüzde 12'lik hissesini elinde tutuyor.

2008'de yaşanan küresel ekonomik krizin, havayolu şirketlerini diğer sektörlerden daha fazla etkilediği biliniyor. Geride kalan dokuz yılda 90 havayolu şirketi iflasını açıklarken, yolcu ve yük sayısındaki azalmalar, havayolu şirketlerinin cirolarınının ortalama yüzde 20 oranında düşmesine ve sektörün büyüklüğünün de 475 milyar dolara gerilemesine neden oldu. Sektör uzmanları, şirketler arasında artan çetin rekabetin, AirBerlin örneğinde olduğu gibi küçük şirketlerin büyük havayolları tarafından ‘yutulması’ şeklinde önümüzdeki yıllarda da süreceğini savunuyorlar. Dünya havacılık sektöründe ‘büyükler’ arasında sayılan THY, Ağustos 2017'de rekor kırarak yüzde 84.3 doluluk oranına ulaşmış, ay 40 adet geniş gövdeli uçak alacağını açıklayarak da, büyümesini sürdüreceğinin sinyalini vermişti.

XS
SM
MD
LG