Erişilebilirlik

Almanya'da 'Büyük Koalisyon' Görüşmeleri Başlıyor


Sosyal Demokrat Parti (SPD), Almanya'da 24 Eylül'deki seçimlerin ardından oluşan meclis aritmetiği nedeniyle süren hükümetsizlik krizinde son umut olarak görülen ‘Büyük Koalisyon’ görüşmeleri için yeşil ışık yaktı. SPD’nin Berlin’deki olağanüstü kongresinde bir araya gelen yaklaşık 600 delege, ‘Büyük koalisyon’ hükümeti kurulması hedefiyle, ancak ucu açık görüşmeler yapması için parti başkanı Martin Schulz’a görev verdi.Schulz, oylama öncesi yaptığı konuşmada, “Herkese büyük sorumluluk düşüyor,” diyerek, görüşmelere onay verilmesini istedi.

Federal Meclis seçimlerinin ardından Büyük Koalisyon'a girmeyeceklerini açıklayan Schulz, kongredeki konuşmasında "Her ne pahasına olursa olsun iktidara ortak olacağız diye bir şey söz konusu değil. Ama her ne pahasına olursa olsun iktidara ortak olmayacağız diye çaba da sarf edemeyiz,” dedi.

Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier hükümet kurma krizini aşmak için Başbakan Angela Merkel ile Schulz’u bir araya getirmiş, SPD’nin hükümet ortağı olmama konusunda aldığı karardan dönmesi gerektiğini söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, Avrupa Birliği’nin çıkarı için SPD’nin hükümette yer alması gerektiği yönünde Schulz’a çağrı yapmışlardı.

Birlik Partileri CDU/CSU ve SPD liderlerinin önümüzdeki hafta Çarşamba günü bir araya geleceği ve ilk sondaj görüşmesini yapacakları bildirildi. Sondaj görüşmelerinden sonra SPD’nin asıl koalisyon görüşmelerine başlayabilmesi için olağanüstü kurultayda yeniden onay alması gerekecek. SPD dört yıl önce de koaliyona gidip gitmeme konusunu parti içerisinde oylamaya sunmuş ve parti üyelerinin oyların yüzde 76'sıyla büyük koalisyona onay çıkmıştı. Eğer CDU/CSU ile SPD büyük koalisyon oluşturarak hükümet kurarlarsa, 24 Eylül'deki seçimlerden üçüncü büyük parti olarak çıkan ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi mecliste ana muhalefet partisi olacak.

Bu arada kongrede Martin Schulz ikinci defa genel başkanlığa seçildi. Oylamaya tek başkan adayı olarak katılan Schulz, delegelerin oylarının yüzde 81,9'unu alarak alarak yeniden genel başkan oldu. Schulz, bir önceki kurultayda yüzde 100 oy almıştı.

XS
SM
MD
LG