Erişilebilirlik

Almanya’da Her Yıl Binlerce Genç Kız Zorla Evlendiriliyor


Almanya’da Her Yıl Binlerce Genç Kız Zorla Evlendiriliyor

Almanya’da Federal Aile Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre her yıl ortalama 3 binin üzerinde kız ve kadın zorla evlendiriliyor. Konuyla ilgili bir raporu kamuoyuna duyuran Aile Bakanı Kristina Schröder, kadın sığınma evleri ve uzman avukatların verilerine dayanan bu sayının, tahminlerden fazla çıktığını ayrıca zorla evlendirilip aile içi şiddetten ürkerek bu durumu yetkililere bildirmeyenlerin sayısının çok daha yüksek olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili rapora göre, evliliğe zorlanan ve yetkililerden yardım talebinde bulunanların yüzde 83,4'ü Müslüman ailelerden geliyor. Raporda 2008 yılında kayıtlara geçen ve aileleri tarafından evliliğe zorlanan kız ve kadın sayısının 3 bin 443 olduğu belirtiliyor. Yetkililer 252 erkeğin de zorla evlendirildiklerini ve erkek çocukların evliliğe zorlanmasının Almanya için yeni bir sorun olduğunu aktardı.

Yetkililere kendilerine yardım etmeleri için başvuranlardan en gencinin 9 yaşında bir kız olduğunu duyuran bakan, evliliğe zorlananların yarısından fazlasının aile içi şiddete maruz kaldığını ve her dört kişiden birinin de evlenmeyi kabullenmemeleri durumunda ölümle tehdit edildiğini de duyurdu. Almanya’da zorla evlendirme suç kabul ediliyor, zorunlu evlilikleri teşvik edenler 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Zorla evlilik 2000 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından insan hakları ihlali olarak tanımlanmakta.

XS
SM
MD
LG