Erişilebilirlik

Almanya'da İhracat Rekoru


Almanya'da İhracat Rekoru

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da ihracat tam anlamıyla rekora koşuyor. Geride kalan Mart ayında ihracatla ilgili verilerin kayıtlara geçmeye başladığı 1950 yılından bu yana en yüksek rakama ulaştığı haber veriliyor.

Alman ekonomisinin bir yılı geçkin bir süredir devam eden büyümesi hız kesmiyor, aksine ekonomideki canlılık 2011’de özellikle ihracatın tam gaz lerlemesi ile uzmanları bile şaşırtacak bir boyutta olacağa benziyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre geçen Mart ayında Almanya’nın yurtdışına sattığı malların miktarı Şubat ayına oranla yüzde 7,3 artarak 98,3 milyar Euro'ya ulaştı. ‘Made in Germany’ etiketli ürünlere bu büyüyen ilgiyi 2008’de dünya çapında yaşanan resesyondan sonra tekrardan büyük artış gösteren küresel taleple açıklayan uzmanlar, Almanya'nın ithalatın da rekor kırdığını ve 79,4 milyar Euroluk ithalatın iç piyasadaki canlılığın delili olduğunu savunuyorlar. Merkezi Hamburg’da bulunan Dünya Ekonomi Enstitüsü’nden iktisatçı Yaşar Aydın, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerin borç kriziyle Euro’nun değer kaybetmesinin, küresel piyasalarda Euro ile alınan malların ucuzlamasını beraberinde getirdiğini ve bundan Almanya’nın karlı çıktığını savunuyor.

Almanya Çin'in ardından dünyanın en büyük ihracatçısı olma özelliğini koruyor. İhracattaki artışın yıl boyunca süreceğinden yola çıkan Federal Ekonomi Bakanlığı ise büyüme tahminini yüzde 2,8 olarak belirledi. Euro kullanan diğer toplam 17 ülkenin 2008 krizi öncesindeki büyüme oranlarına önümüzdeki 2012’de ulaşmaları beklenirken, Almanya’nın kriz öncesi rakamı bu yıl aşmış olacağı tahmini yapılıyor. Dünya Ekonomi Enstitüsü’nden Yaşar Aydın, Alman ekonomisinin çok sağlam ilerlediğini ve ekonomik dalgalanmalara karşı direnç gösterebileceğini belirtiyor.

Bu arada ekonomide yaşanan canlılığın istihdam piyasasına etkisi de olumlu bir tablo ortaya çıkarıyor. Federal hükümet, işsiz sayısının bu yıl ortalamada 3 milyonun altına kalacağını, 500 bini bulabilecek yeni istihdam sonrasında ise gelecek 2012’de bu rakamın 2,7 milyona düşeceğini tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG