Erişilebilirlik

Almanya’da İki Türk’e Terör Gözaltısı


Berlin'de selefi gruplarla bağlantılı olduğundan şüphelenilen ve IŞİD terör örgütüne destek verdiği iddia edilen bir hücreye yönelik operasyonda iki kişi gözaltına alındı

Berlin'de selefi gruplarla bağlantılı olduğundan şüphelenilen ve IŞİD terör örgütüne destek verdiği iddia edilen bir hücreye yönelik operasyonda iki kişi gözaltına alındı. Anti terör birimleri ile 250'ye yakın polisin katıldığı operasyon, sabah saatlerinde başladı.

Türkiye ve Arap kökenli göçmenlerin yoğun olarak oturduğu Wedding ve Moabit semtlerinde eş zamanlı yürütülen operasyonda 11 eve baskın düzenlendi, iki Türk gözaltına alınırken, başka üç Türk zanlı ifadeleri alındıktan sonra, serbest bırakıldı.

Berlin polisinden verilen bilgide, operasyonun söz konusu kişilerin Suriye'de şiddet eylemi planladıkları suçlamasıyla düzenlendiği belirtilirken, gözaltına alınanlardan 41 yaşındaki İsmet D.’nin kendisini ‘Emir’ olarak tanıttığı ve verdiği din derslerinde Türk, Çeçen ve Dağıstanlı gençleri radikalleştirip, Suriye’ye terör gruplarına katılarak, savaşmaları yönünde propaganda yaptığı kaydedildi. 43 yaşındaki diğer zanlı Emin F.’nin ise aynı yapılanma kapsamında IŞİD’e militan yollamak, ayrıca para ve ekipman yardımı sağlamak iddiasıyla göz altına alındığı ifade edildi.

Gözaltına alınan zanlıların IŞİD ve Suriye'deki Çeçen terör gruplarının sempatizanı olduğunu açıklayan bir polis yetkilisi, söz konusu kişilerin aylardır izlendiğini de duyurdu. Operasyonda zanlıların Almanya'da saldırı planladıklarına ilişkin herhangi bir kanıt ise bulunmadığı açıklandı.

Operasyon kapsamında Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB’e üye olduğu öne sürülen bir camide de arama yapıldığı duyuruldu. DİTİB ise yaptığı açıklamada söz konusu cami ile bağlantılarının iki ay önce sona erdiğini, cami derneğinin kendilerinden ayrıldığını ve başka bir dernek adı altında faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Başkent Berlin Alman istihbarat yetkilileri tarafından, Almanya’daki radikal İslamcı çevrelerin merkezlerinden biri olarak tanımlanıyor. Bundan kısa bir süre önce açıklanan sayılara göre, Berlin’de çoğunluğu selefi gruplarla bağlantılı ve 250’si şiddet eğilimli toplam 550 ‘radikal İslamcı’ yaşıyor.

Dün de Aşağı Saksonya eyaletindeki Wolfsburg kentinde, yaklaşık 50 kişilik bir terör hücresinin deşifre edildiği haber verilmişti. Federal Başsavcılık tarafından ‘Wolfsburg Grubu’ olarak tanımlanan hücreye üye 'Ayyoub B.' adlı IŞİD mensubu bir kişi hakkında soruşturma başlatılırken, grubunun 5 başka üyesinin halen Irak ve Suriye'de bulunduğu, Almanya'ya dönen grup üyelerinden birinin ise tutuklandığı açıklandı.

Bu arada Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB’in, ‘Teröre karşı uyarı nöbetleri’ olarak tanımladığı eylemler de bugün gerçekleşti. Paris'te Charlie Hebdo dergisine saldırı sonrasında kararlaştırılan eylem kapsamında, DİTİB’e bağlı camilerin din görevlileri ve cemaat temsilcileri Cuma namazı sonrasında Almanya genelinde toplam 60 gazete ve televizyonunu ziyaret etti, terörü kınayarak, basın özgürlüğüne destek verdi. Medya kuruluşlarının önüne çiçek bırakarak, sembolik olarak başsağlığı dilediklerini açıklayan DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa bu eylemle bir kez daha ifade özgürlüğünün yanında olduklarını da beyan ettiklerini söyledi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00
Linki indirmek için

XS
SM
MD
LG