Erişilebilirlik

Almanya'da İslam Karşıtı Gösteri İptal Edildi


İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketinin her pazartesi akşamı Dresden'de düzenlediği gösterilerden biri

Polisin Dresden'de yapılacak gösteride Pegida adlı İslam ve göçmen karşıtı hareketin liderine yönelik somut terör saldırısı tehdidi olduğunu ve güvenliğin sağlanamayacağını bildirmesi üzerine iptal kararı alındı

Haftalardır Almanya’nın gündemini belirleyen yabancı düşmanı ve İslam karşıtı Pegida hareketinin Pazartesi günü için planlanan 13. gösterisi polis ve organizatörler tarafından iptal edildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dresden Polis Şefi Kroll, kısa adı Pegida olan Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar sözcüsü Lutz Bachmann’a yönelik ‘somut terör saldırısı tehdidi’ olduğunu ve bu durumda Pazartesi akşamı yapılacak gösteride güvenliğin sağlanamayacağını duyurdu.

Polis yetkilileri Pegida yürüyüşü ile birlikte kentte aynı gün için planlanan tüm Pegida karşıtı yürüyüşlerin de yasaklandığını açıkladı. Medyaya yansıyan ayrıntılara göre, Alman güvenlik birimlerinin elinde IŞİD terör örgütünün Lutz Bachmann’ın infazına karar verdiği şeklinde somut duyumlar var.

Pegida organizatörleri de, facebook sayfalarında Pegida liderine yönelik ‘somut ölüm tehdidi’ gerekçesiyle iptali doğrularken, ‘İfade özgürlüğünü savunan ve dinci fanatizme karşı olan her Avrupalı, yarın gösterinin yapılmasının planlandığı saat 18.30’da penceresinin önüne bir Alman bayrağı ve mum koysun’ çağrısı yaptı. Pegida Pazartesi bir basın toplantısı dözenleyerek, bundan sonraki stratejileri konusunda daha detaylı açıklama yapılacağını da duyurdu.

Der Spiegel dergisi cuma günü yabancı istihbarat örgütlerinin Almanya'da terör saldırıları planlandığına yönelik olarak aldıkları somut bilgileri Alman yetkililere ilettiğini, buna göre Berlin ve Dresden ana tren garları ile Pegida’nın gösterilerine de saldırı düzenlenmesinin söz konusu olduğunu haber vermişti.

Pegida hareketi, geçen Ekim ayından bu yana İslam karşıtı ve aynı zamanda hükümetin göç ve mülteci politikalarını eleştiren protesto gösterileri düzenliyor. Avrupa’da İslam’ın yayılmasından endişe duyduğunu belirten Pegida hareketi, Almanya’ya göçün durdurulmasını da talep ediyor.

İlk gösteriye 250 kişinin katılımıyla başlayan Pegida’nın geçen hafta Dresden’deki mitingine polisin verdiği sayıya göre en az 25 bin, organizatörlerin sayısına göre ise 40 bin kişi katıldı. Her pazartesi 'Biz Halkız' adı altında düzenlenen gösteriler geçen haftalarda birçok şehre yayıldı.

Pegida hareketinin giderek büyümesi ülkede yaşayan Müslümanları tedirgin ediyor. Pegida’nın söylemlerinde İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı açıkça dile getirilirken, Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya radikal İslamcıların yaptığı saldırının ve Almanya’da giderek artan terör korkusunun Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar hareketine daha fazla destek sağlayacağı tahmini yapılıyor.

XS
SM
MD
LG