Erişilebilirlik

Almanya'da Koalisyon Arayışı


Almanya'da Birlik Partileri CDU/CSU, FPD ve Yeşiller partileri arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısız olmasıyla ortaya çıkan siyasi kriz sürerken, tüm gözler Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'e ve sosyal demokrat SPD’nin alacağı tavıra odaklandı.

Erken seçimleri engellemek isteyen Steinmeier, ülkedeki siyasi partilere çağrıda bulunarak koalisyon hükümetinin kurulması konusunda sorumluluklarından kaçmamalarını istemiş ve parti lideriyle görüşmeye başlamıştı. Steinmeier sırasıyla CDU, CSU, FDP ve Yeşiller liderleri ile konuştuktan sonra, dün SPD lideri Martin Schulz bir araya geldi.

24 Eylül’de SPD’nin yaşadığı büyük oy kaybından sonra yeni bir koalisyon hükümetinde yer almayacağını ilan eden Schulz’un, Steinmeier’e partisinin hükümet krizine çözüm bulma çabaları kapsamında diğer partilerle biraraya gelerek, görüşmeye hazır olduğunu söylediği öğrenildi. Steinmeier’in Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri sıfatıyla Angela Merkel‘i, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer’i ve Martin Schulz’u Pazartesi ya da Salı günü makamı Bellevue Sarayı'ndan biraraya gelmeye davet etmesi, SPD'nin yeniden Hristiyan Birlik Partileri ile büyük koalisyonu devam ettirme ihtimalini gündeme getirdi. SPD liderine yakın çevreler, Schulz‘un koalisyona katılmayı reddeden tavrından vazgebileceğini bildirirken, esas sorunun hükümetin kurulması çalışmalarına yeniden dönme yönünde çarkın seçmenlere ve partinin tabanına nasıl anlatılacağı olduğunu vurgulanıyor.

Yapılan yorumlarda, SPD’nin son seçimde aldığı tarihi hezimet kendisine fatura edilen Schulz’un Merkel’e ‘evet’ demesinin siyasi hayatını bitirebileceği söyleniyor. Gerçi parti yönetminde Merkel hükümetini desteklemek gerektiğini düşünenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Ancak partinin özellikle tabanında ve sol kanadında yeni bir büyük koalisyona yönelik muhalefet olduğu biliniyor. SPD ile Birlik Partileri arasında yapılacak görüşmelerden de bir sonuç alınaması durumunda, geriye kalan iki seçenek aritmetiksel olarak azınlık hükümeti seçeneği veya erken seçime gidilmesi. Merkel azınlık hükümetine karşı tavır koyduğu için, erken seçim daha yakın ihtimal olarak değerlendiriliyor. O yüzden Birlik Partileri ve SPD anlaşamazsa Cumhurbaşkanı Steinmeier, anayasanın 63. maddesine dayanarak meclisi feshedip erken seçim kararı almak zorunda kalacak. Erken seçim kararı alınması durumunda ülkede 60 gün içinde seçime gidilecek.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG