Erişilebilirlik

Almanya’da Selefi Sayısı Artıyor


Almanya’da radikal İslamcılığın kaynağı olarak görülen Selefiler'in sayısı alınan tüm önlemlere rağmen artmaya devam ediyor. Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın konuyla ilgili raporuna göre, Selefi sayısı sadece son üç ayda 300 artışla 9 bin 200’e çıktı.

2014’de Selefi sayısının 5 bin 500 olduğunu hatırlatan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, kökten dinci ve aşırı eğilimlere yönelenlerin sayısının artmasını güvenlik brimlerinin endişe ile takip ettiğini söyledi. "Selefiler'in çoğalması ile kendini cihadist olarak tanımlayan şiddet eğilimlilerin sayısının aynı oranda yükseldiğini tespit ettik" diyen Maassen, Irak ve Suriye'deki radikal İslamcı terör gruplarına gitmek üzere Almanya'dan çıkış yapan yaklaşık 840 kişinin hemen hepsinin daha önce Selefi gruplarla bağlantısı olduğunun saptandığını da açıkladı.

Radikal İslamcılığı önleyici çalışma yapan projeleri öven Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maasen, Selefi çevrelerin aydınlatıcı kampanyalar sonrasında taktik değiştirerek, siyasi ve meşru etkinliklere yöneldiklerini belirtti. ‘Siyasi ve militan Selefier arasındaki farkları ayırt etmek giderek zorlaşıyor’ şeklinde görüş belirten yetkili, ılımlı görünen Selefiler'in de sonuçta şeriat kanunlarına göre işleyen bir devlet modelinden yana olduklarını öne sürdü.

'520 kişi her an terör saldırısı düzenleyebilir'

Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın tahminlerine göre Almanya'da İslamcı çevrelere dahil toplam 43 bini aşkın kişi bulunuyor. Güvenlik makamları, yaklaşık bin 100 kişinin 'İslamcı terörist' çevrelerle bağlantılı olduğunu, aralarından 520'inin her an terör saldırısı düzenleyebilecek ve suç işlemeyi meşru gören ve suç işleme riski büyük olarak sınıflandırılan kişiler bulunduğunu belirtiyor. Fransa’da yaşanan terör eylemleri sonrasında 'tehlikeli' olarak tanımlanan kişi kavramının yeni bir anlam kazandığını vurgulayan güvenlik birimleri, Almanya’da da Fransa benzeri, IŞİD gibi terör gruplarından bağımsız, tek başına hareket eden fanatikleşmiş şahısların daha büyük tehdit oluşturduğunun altını çiziyor.

Uzmanlar geçen ay Münih ve Ansbach kentlerinde terör eylemleri girişiminde bulunan bu tarz eylemcilerin internet üzerinden gerçekleştirilen propaganda sonucu radikalleştiklerini tespit etmiş. Öte yandan eldeki verilere göre Müslüman kadınlar ve kızlar arasındaki radikalleşme oranı da giderek artıyor. Radikal İslamcı çevrelerdeki kadın ve genç kız oranının yüzde 25 civarında olduğunu belgeleyen raporlara göre, radikalleşenler arasında 13 yaşındaki kızlar bile var. Uzmanlar kadın ve kızların, radikal erkeklerin aksine militan olmadan, arka planda kaldıklarını ve birçoğunun terör örgütü IŞİD’in kontrol ettiği topraklara giderek orada evlendiğini belirlemiş. Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin 2013 yılından bu yana kaydettiği bilgilere göre Almanya’dan IŞİD’in işgalindeki bölgelere gidenlerin en az beşte biri kadın.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG