Erişilebilirlik

Almanya’da Yehova Şahitleri’ne Saldırıda 8 Ölü


BERLİN - Almanya'nın Hamburg kentinde dün akşam Yehova Şahitleri'ne ait bir cemaat merkezine düzenlenen silahlı saldırıda sekiz kişi öldü, en az sekiz kişi de yaralandı. Olaydan yara almadan kurtulan 17 kişi, kanlı eylemin ardından polis tarafından güvenli bir yere götürüldü.

Hamburg’da Kiliseye Silahlı Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Hamburg polisi tarafından yapılan açıklamada, kentin Grossborstel semtindeki ibadethanede yerel saatle 19.00’da başlayan dini tören sürerken, saat 21.15 civarında silah sesleri duyulduğu, bölgeye gelen polis ve çevik kuvvet ekiplerinin olayın yaşandığı binada çok sayıda ölü ve yaralı tespit ettiği belirtildi.

Olayın zanlısının intihar ettiği tahmin ediliyor

Polis, önce olayın failinin kaçtığını tahmin ederek, çevrede yaşayan halka evlerinden çıkmama uyarısı yaptı. Ancak gecenin devam eden saatlerinde, üç katlı binada yapılan aramalarda saldırıyı düzenlediği tahmin edilen kişinin de cesedinin bulunduğu belirlendi.

Bir yetkili, zanlının intihar etmiş olabileceğini belirtirken, polisin operasyon boyunca silah kullanmadığını ve ateş etmediğini de duyurdu.

Güvenlik birimleri, Yehova Şahitleri'ne yönelik saldırının önce "cinnet geçiren" bir kişi tarafından yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde dururken, daha sonra ise "öfkeden kaynaklanan" bir saldırı olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Saldırgan Yehova Şahitleri'nin eski bir üyesi

Alman basınında çıkan haberlerde, saldırganın Yehova Şahitleri'nin Hamburg’daki cemaatinin 30 ila 40 yaşlarında eski bir üyesi olduğu ve katliamı kendisine ait bir tabanca ile düzenlediği öne sürüldü. Zanlının daha önceden poliste kaydı bulunmadığı ve şiddet eğilimli olarak da tanınmadığı aktarıldı.

Sosyal medya üzerinden olaydan sonra yapılan çok sayıda yorumda ise, saldırganın yabancı olduğu ve terör eylemine giriştiği öne sürülmüş, ırkçı, İslamafobik ve nefret içeren söylemler dikkat çekmişti.

Polis, Twitter'da kullanıcıları varsayımları paylaşmamaya çağırırken, "Suçun nedeni ve zanlı hakkında doğrulanmış bir bilgi yok" ifadesini kullandı.

Olayla ilgili bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, silahlı saldırıyı "acımasız bir şiddet eylemi" olarak nitelendirdi. Scholz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hamburg'dan korkunç haberler. Bir Yehova Mağbeti'nin üyeleri dün gece acımasız bir şiddet eyleminin kurbanı oldu. Düşüncelerim yaşamını yitirenler ve sevdikleriyle, ayrıca zor bir operasyon düzenleyen güvenlik güçleriyle birlikte" dedi.

Yehova Şahitleri kim?

Yehova Şahitleri, 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan ve merkezi New York'ta bulunan bir dini mezhep. Kendilerini Hristiyan dünyasından, Yahudilikten ve diğer dinlerden ayrı bir din olarak gören Yehova Şahitleri, Hazreti İsa'nın 1914'te dünyanın son günlerini başlatmak amacıyla dünyaya geldiğine inanıyorlar.

Yehova olarak tanımladıkları tanrıyı, "Yüce Tanrı ve Yaratıcı" olarak isimlendiren Yehova Şahitleri dünya sona erdiğinde, 144 bin Yehova üyesinin seçilmiş bir topluluk olarak kurtulacaklarını ve Hz. İsa ile birlikte cennette egemenlik kuracağını öne sürüyor.

Yehova Şahitleri’nin yaklaşık 200 bini Almanya'da, 3 bini de Türkiye’de olmak üzere dünya çapında yaklaşık 8 milyon 700 bin üyesi olduğu tahmin ediliyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG