Erişilebilirlik

Almanya’dan Türkiye'ye Yardım Kampanyası


BERLİN- 3 milyondan fazla Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı Almanya’da, Türkiye’de meydana gelen depremin yaralarının bir an önce sarılması için büyük bir yardım seferberliği başlatıldı.

Çok sayıda Alman yardım kuruluşunun yanı sıra, Türkiye kökenlileri temsil eden sivil toplum kuruluşlar, dernekler ve şirketler dayanışma için harekete geçti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faese, Türkiye’ye her alanda yardım yapılacağını duyurdu sözü verdi. Faeser, "Türk yetkililerle yakın koordinasyon halindeyiz ve elimizdeki tüm olanaklarla ve şu anda en acil ihtiyaç duyulan araç gereçle yardım olacağız" şeklinde bir açıklama yaptı.

Almanya’ın resmi ilk yardım ve kurtarma kurumu olan Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) ekiplerinin ise bugün öğleden sonra Türkiye’ye uçacakları öğrenildi. THW Başkanı Gerd Friedsam, ekibin kurtarma operasyonlarının yanı sıra, felaketten etkilenen insanlara yardım etmek için yola çıkacağını açıkladı.

Yabancı Yardım Ekipleri Adana Havalimanı'nda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:47 0:00

Ekiple birlikte, içme suyu, su arıtma tesisleri, yiyecek, battaniye ve acil durum jeneratörlerinin gönderileceği, ayrıca bir arama uzmanı köpek timi ve bir tıbbi ekip oluşturulduğu da belirtildi.

Özel bir inisiyatif olan ve dünyanın çeşitli noktalarında kurtarma çalışmalarına katılan ISAR‘da 41 kişilik ekibi Türkiye’ye gitti. ISAR, 41 arama ve kurtarma uzmanı ve 8 kurtarma köpeğiyle dün akşam saatlerinde Gaziantep‘e uçtu. Caritas International, Alman Kızıl Haçı ve Diakonie yardım kuruluşları da deprem bölgesine destek vermek için harekete geçti.

Sivil toplumdan yardım

Resmi ve gönüllü Alman kuruluşlarının dışında, Almanya’daki göçmenlerin temsilcileri de büyük bir yardım seferberliği başlattı.

Aralarında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Almanya Türk Toplumu (TGD) ve Almanya Kürt Cemaati (KGD) gibi birbirinden çok farklı dernek ve çatı örgütleri, üyelerine ve tüm kamuoyuna dayanışma ve acil maddi yardım çağrısı yaptı.

Almanya'da 900'ün üzerinde cami derneği bulunan DİTİB tarafından başlatılan bağış kampanyasına ilk 12 saatte 2 milyon 500 bin Euro bağış geldiği haber verildi. Türk Alman Sağlık Vakfı, Almanya Sağlık Bakanlığı ve büyük firmalar ile iletişime geçtiğini ve geniş çaplı ilaç yardımıyla birlikte, çadır, kıyafet ve battaniye yardımı için de çalışma başlatıldığını duyurdu.

Öte yandan Almanya’da sayısız kentinde Türkiye kökenli göçmenler sivil toplum kuruluşlarının çağrıları dışında, kendi aralarında da yardım malzemeleri toplamak amacıyla değişik merkezler oluşturulurken, depremzedeler için dünden bu yana tonlarca yardım malzemesi bir araya getirdi.

Battaniyeler, kadın, erkek ve çocuk giysileri, hijyen malzemeleri ve ilaçlar gibi yardımların uçaklarla ve tırlarla Türkiye’ye yola çıkarılacağı duyuruldu.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG