Erişilebilirlik

Almanya'nın dünyaca ünlü "Oktoberfest" bira festivali başlıyor


"Oktoberfest" bira festivali her yıl Almanya'nın Münih şehrinde düzenleniyor
"Oktoberfest" bira festivali her yıl Almanya'nın Münih şehrinde düzenleniyor

BERLİN - Almanya'nın dünya çapında en çok tanınan etkinliklerinden biri, Ekim Şenliği "Oktoberfest" başlıyor.

Bu yıl 188’incisi kutlanacak ve Türkiye’de "bira festivali" olarak tanınan festival, iki Almanya’nın birleşmesinin günü olarak kutlanan milli bayram 3 Ekim'e kadar sürecek.

İlk kez 1810 yılında Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Prenses Therese’nin evliliklerinin kutlanması amacıyla yapılan, daha sonra bugünkü geleneksel şekliyle dünyanın en büyük halk festivaline dönüşen Oktoberfest, Bavyera eyaletinin başkenti de olan Münih’in olduğu kadar tüm Almanya’nın da en fazla turist çeken organizasyonu.

Dev çadırlarda litrelerce biranın içildiği, yöresel kıyafet olan Dirndl elbiseleri, kareli gömlekleri ve deri pantolonları giyenlerin özel bir hava verdiği panayır ile lunapark karışımı bu dev şenlikte, her gün ortalama 400 bin kişi eğlencenin tadını çıkarıyor.

Oktoberfest bira festivalinin bu yıl 188'incisi düzenleniyor
Oktoberfest bira festivalinin bu yıl 188'incisi düzenleniyor

Toplam 6 milyon ziyaretçi bekleniyor

Toplam 6 milyon ziyaretçinin beklendiği Oktoberfest’in Münih’e ekonomik katkısı etkiyeci bir boyutta. Geçen yıl festivalde yerli ve yabancı turistlerin iki hafta boyunca harcadıkları para 1 milyar Euro olarak açıklanmıştı.

Festivalin bu yılki ticari hacminin yaklaşık 1 milyar 250 milyon Euro civarında olacağı tahmin ediliyor. Festival boyunca Münih’teki otellerin fiyatlarının yüzde 300 oranında artması dikkat çekiyor.

Şenliğin güvenliğini sağlamak üzere 600 polis ve 2 bin 200 özel güvenlikçi görev yapıyor. Ayrıca İsviçre, İtalya ve Fransa’dan gelen polisler de Alman polisine destek oluyor.

Girişler sadece ana kapılardan kontrollü olarak yapılabilirken, sırt çantaları, büyük el çantaları ve çocuk arabalarının girişine izin verilmiyor. Her yıl çok sayıda taciz olayının yaşandığı festivalde, yüzlerce kişi de alkol komasına girerek hastanelere kaldırılıyor.

Bu yılki Oktoberfest bira festivalinde bir bardak bira 13,20 Euro'dan satılacak
Bu yılki Oktoberfest bira festivalinde bir bardak bira 13,20 Euro'dan satılacak

Bir bardak bira 13,20 Euro

Bu arada Almanya’da özellikle gıda sektöründe hissedilen yüksek enflasyon bu festivali de etkileyeceğe benziyor.

Nitekim biranın litre fiyatı tavan yaptı. Biranın litresi bu yıl 13 Euro 20 cent olacak. Geleneksel olarak en çok yenilen yemeklerden yarım tavuk ise 20 Euro 50 cente satışa sunulacak.

Yaklaşık 13 bin kişinin çalışacağı festivalde hafta içi saat 10.00’dan itibaren bira satışına başlanacak ve saat 22.30’a kadar sürecek. 23.30’da ise çadırlar ve festival alanı kapanacak. Cumartesi ve pazar günleri ise bira satışı sabah saat 09.30’da başlayacak.

Oktoberfest coronavirüsü salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında iptal edilmiş, geçen sene ise kısıtlı şekilde yapılmıştı.

20. yüzyılda sadece dünya savaşları sırasında düzenlenmeyen festival, 19. yüzyılda ise 1854 ve 1873'te yaşanan kolera salgınından dolayı kapılarını kapatmak zorunda kalmıştı.

Her yıl Münih'te düzenlenen Oktoberfest bira festivaline özellikle gençler yoğun ilgi gösteriyor
Her yıl Münih'te düzenlenen Oktoberfest bira festivaline özellikle gençler yoğun ilgi gösteriyor

Oktoberfest Türkiye’de de moda

Bu arada Oktoberfest benzeri festival ve şenlikler son yıllarda Türkiye’de özellikle İstanbul, İzmir, Antalya ve Alanya gibi şehirlerde de moda oldu. Bunların çoğunluğu "Oktoberfest" ismi altında düzenleniyor.

Münih Belediyesi ""Oktoberfest kelimesinin kullanımı üzerinden ticari kazanç elde etmek isteyenleri engellemeyi ve markanın korunmasını sağlamak için 2020 yılında Avrupa Fikri Mülkiyet Kurumu (EUIPO) üzerinden Oktoberfest’in isim hakkını tescilletmişti.

Ancak EUIPO sadece Avrupa Birliği çapında marka tescilinden sorumlu olduğundan, alınan karar Türkiye’yi bağlamıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG