Erişilebilirlik

Almanya’dan İran Havayolları Şirketine Yasak


Almanya Dışişleri Bakanlığı, İran Mahan Havayolları’nın lisansının Suriye ve Ortadoğu’daki diğer savaş bölgelerine askeri malzeme ve personel taşıdığı gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı. ABD Berlin’e bu konuda harekete geçmesi için bir süredir yoğun baskı yapıyordu.

ABD, Mahan Havayolları’na İran İslam Devrimi Muhafızları’na destek sağladığı gerekçesiyle 2011’den beri yaptırım uyguluyor ve Avrupalı müttefiklerini de bu yolu izlemeleri için teşvik ediyor.

Bakanlıktan bir yetkiliye göre yasak hemen uygulanmaya başlayacak.

Reuters haber ajansının iletişim kurduğu Mahan Havayolları’ysa konuyla ilgili henüz açıklama yapmamayı tercih etti.

Alman hükümetinden bir kaynak, bu adımın İran’a daha geniş çaplı yaptırımların yeniden yürürlüğe konulmasına yönelik planların sinyali olmadığının altını çizdi.

Mahan Havayolları 1992’de İran’ın en geniş uçak filosuna sahip ilk özel havayolu şirketi olarak kuruldu. Şirketin aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın da olduğu birçok Avrupa ülkesine uçuşları var.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter’dan Almanya’nın kararının Washington’da memnuniyetle karşılandığını bildirdi. Pompeo mesajında ‘‘Almanya’nın İran’ın Mahan Havayolları’na iniş hakkı tanımayı reddetmesi ABD tarafından memnuniyetle karşılandı. Mahan Havayolları, Ortadoğu’ya İran rejiminin dünya genelindeki yıkıcı emellerini destekleyen silah ve savaşçıları taşıyor. Tüm müttefiklerimizden bu hareketi takip etmelerini istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Siebert yasağın ABD’nin baskısı sonucu yürürlüğe girdiği iddialarını ise reddetti ve kararın Almanya’nın güvenlik ihtiyaçlarından kaynaklandığını söyledi.

Avrupa ülkeleri, Başkan Donald Trump’ın İran’la uluslararası nükleer anlaşmadan ABD’yi geçen yıl çekme kararı almasından bu yana Tahran’a yeniden yaptırım uygulamaları konusunda Washington’dan baskı görüyor.

İran’la yapılan anlaşmayı diğer imzacı ülkeler olan Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin hayatta tutmaya çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG