Erişilebilirlik

Altın Palmiye 32 Yıl Sonra Yeniden Türkiye’nin


Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye ödülüyle

Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Kış Uykusu” adlı filmiyle 67’inci Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” aldı. Ceylan ödülünü Gezi olaylarında yaşamını yitiren Türk gençlerine adadı

Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Kış Uykusu” adlı filmiyle 67’inci Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” aldı. Yıllardır Cannes’da, en iyi yönetmen, juri özel ödülü ve büyük ödül alarak adım adım Altın Palmiye’ye yaklaşan Nuri Bilge Ceylan, sinemanın dev isimlerini geride bırakarak, sonunda “Kış Uykusu” ile Cannes’ın en iyisi seçildi. Nuri Bilge Ceylan ödülünü Gezi olaylarında yaşamını yitiren Türk gençlerine adadı.

Fransa’nın Cannes kentinde yapılan 67’inci Uluslarararası Cannes Film Festivali’den sonunda beklenen haber geldi. Cannes’da filmi gösterildikten sonra, pek çok sinema eleştirmeni tarafından “favori” olarak tanımlanan Ceylan son güne kadar favori isimler arasında kaldı. Haluk Bilginer’in oynadığı “Aydın” karakteriyle Türk aydınının çıkmazını ve iç kavgalarını anlatan 3 saat 16 dakikalık filmi izleyen sinema eleştirmenleri, “Film öyle akıcıydı ki, 3 saat nasıl geçti anlamadık. Ceylan, yeni ‘Türk Bergman’ı” yorumlarını yapınca Ceylan’ın adı son ana kadar, Mike Leigh, Xavier Dolan ve Jean Luc Godard ile birlikte Altın Palmiye’nin favorileri arasında anıldı.

'Ölen Türk gençlerine adıyorum'

Tüm ödüllerin dağıtılmasının ardından sıra gecenin en büyük isimlerine geldiğinde, yönetmen Quintin Tarantino ve ünlü oyuncu Uma Thurman, Altın Palmiye ödüllerini vermek üzere sahneye geldi. Jüri Başkanı Jane Champion, ödülü “Kış Uykusu” filmine verdiklerini açıklayınca salondan büyük alkış koptu. Diğer ödül kazanan isimlerin tersine kısa ve öz konuşmayı tercih eden Ceylan, isim vermeden ödülünü Gezi olaylarında ölen gençlere adayarak, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu sene Türk sinemasının 100. yıldönümü. İnanılmaz güzel bir tesadüf. Projemi destekledikleri için Thierry Fremaux, Gilles Jacob ve Jane Chanpion’a çok teşekkür ediyorum. Bu ödülü birilerine adamak istiyorum. Ödülümü son bir yıl boyunca yaşanan olaylarda hayatını kaybeden tüm Türk gençlerine adıyorum" diye konuştu. Ceylan kısa konuşmasını yine büyük alkışlar arasında tamamladı.

Böylece Nuri Bilge Ceylan, 1982 yılında Yılmaz Güney’in ardından Türkiye’den Altın Palmiye kazanan ikinci yönetmen oldu.

Fransız aktör Vincent Lambert’in sunduğu gecede başkanlığını Jane Campion’un yaptığı Cannes jurisinin, 10 günlük maratonun ardından ödül alan diğer isimler şöyle:

En iyi erkek oyuncu: Timothy Spall - “Mr. Turner” - Mike Leigh, İngiltere

En iyi kadın oyuncu: Julianne Moore - “Maps to the Stars” - David Cronenberg, ABD

En iyi senaryo: “Leviathan”- Andrey Zvyagintsev et Oleg Negin, Rusya

Juri özel ödülü: Xavier Dolan - “Momy” ve Jean Luc Godard - “Adieu au langage” - Kanada, Fransa

En iyi yönetmen ödülü: “Foxcatcher” - Benett Miller, ABD

Büyük Ödül: “Les Merveilles” - Alice Rohrwacher, İtalya

Altın Palmiye ödülü: “Kış Uykusu” – Nuri Bilge Ceylan, Türkiye

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG