Erişilebilirlik

6 İlde "Nevruz Operasyonu"


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından nevruz kutlamalarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, 6 ilde 105 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken 75 kişi de gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Bitlis ve İstanbul'da birçok adrese eş zamanlı baskın yapıldı.

VOA Türkçe’nin adliye ve emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, operasyon “nevruz kutlamaları sırasında örgüt propagandası yaptığı belirlenen kişilere yönelik” gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarında ise Kürtçe yayın yapan “Xwebun” isimli gazetenin imtiyaz sahibi Kadir Esen ve gazeteci Ali Koçer de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bu arada operasyonla ilgili Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 75 şüphelinin yakalandığı duyuruldu. Operasyonlarda 2 silah yakalandığı da duyurulan açıklamanın detayları şöyle: “21.03.2022 günü “Nevruz” konulu kutlama etkinliğinde PKK/KCK terör örgütü lehine; “Örgüt Propagandası yapan, Kamu araçlarına zarar veren, güvenlik güçlerine yönelik taşlama” şeklinde çeşitli yasadışı eylemlerde bulundukları tespit edilen 105 şüpheliyi 101 kamera ve 639 saat görüntü izleyerek tespit etti. 105 şüphelinin 110 adresine yönelik 15.04.2022 günü eş zamanlı yapılan operasyonda 75 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda; 1 adet uzun namlulu G3 piyade tüfeği, bu tüfeğe ait 6 adet şarjör ile 259 adet fişek, 1 adet AK-47 Kalaşnikof uzun namlulu tüfek, bu tüfeğe ait 1 adet şarjör ile 30 adet fişek, 5 adet yasaklı yayın ve örgütsel içerikli doküman, 7 adet örgütü simgeleyen sözde bez semboller ele geçirilmiştir. Böylelikle Nevruz günü, öncesi ve sonrası günlerinde yapılan 3 aşamalı operasyonlarla toplam 582 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınarak adli işlem yapıldı.”

Diyarbakır’daki nevruz kutlamaları sırasında yöresel kıyafet giyenlerin alana alınmaması nedeniyle gerginlik yaşanmış, polis gaz ve tazyikli suyla katılanlara müdahale etmişti.

Olaylarda 298 kişi polise taş atma, arama noktalarından geçmek istememe, yasaklanmış örgüt simgeleri taşıma, yasadışı slogan atma ve polise mukavemet gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG