Erişilebilirlik

Amerika 3 Türk Şirketini Kara Listeye Aldı


Amerika Maliye Bakanlığı Müsteşarı Stuart Levy

Amerika Maliye Bakanlığı, İran’ın füze programlarına destek veren bazı şirketleri kara listeye aldı. Bakanlığa göre İran Havacılık Endüstrileri’ne destek verenler arasında üç Türk şirketi ve iki Türk vatandaşı da var.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre İran vatandaşı Milad Caferi tarafından kurulan şebeke, İran ve Türkiye’deki şirketler aracılığıyla İran füze sanayii için metal hammadde sağlıyor. Şirketler şu ana kadar İran füze sanayiine 7 milyon dolarlık hammadde sağladı.

Bakanlık, Caferi şebekesine bağlı beş şirketin ve altı kişinin malvarlıklarını dondurdu.

Maliye Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu müsteşarı Stuart Levey, Caferi şebekesinin İran’ın füze sistemlerinin en önemli kaynaklarından biri olduğunu, Amerikan yönetiminin uluslararası yaptırımları ihlal eden oluşumları hedef almaya devam edeceğini açıkladı.

Amerika Maliye Bakanlığı’na göre Caferi şebekesine dahil olan Türk vatandaşları, Muammer Kuntay Duransoy ve Çağrı Duransoy. Kara listeye alınan Türk şirketleri de şunlar: Macpar Makina San. ve Tic. A.Ş. (Macpar); STEP A.Ş. (STEP). Multimat İç ve Dış Ticaret Pazarlama Limited Şirketi.

XS
SM
MD
LG