Erişilebilirlik

ABD'de 50 Milyon Kümes Hayvanı Kuş Gribinden Öldü


Amerika Tarım Bakanlığı'nın bugün açıkladığı veriler, Amerika'da bu yıl kuş gribi nedeniyle 50 milyon 540 bin kanatlı kümes hayvanının öldüğünü ve kümes hayvanlarında bu yıl salgının, tarihin en ağır kuş gribi salgını olduğunu gösteriyor.

Bu yıl tavuk, hindi ve diğer kuşları öldüren kuş gribi, Amerika'da şimdiye kadar görülen en ağır hayvan sağlığı krizi olarak değerlendiriliyor. 2015 yılındaki kuş gribi salgını, 50 milyon 500 bin kanatlı hayvanın ölümüne neden olmuştu.

Kuşlar, genellikle virüsle enfekte olduktan sonra ölüyor. Bir milyondan fazla yumurtlayan tavuğun barındırıldığı tavuk çiftliklerinde bir tavuğun kuş gribi testinin pozitif çıkmasından sonra hastalığın yayılmasını engellemek için tüm tavuklar itlaf ediliyor.

Kümes hayvanlarının kaybı, yumurta ve hindi eti fiyatlarının rekor seviyede yükselmesine yol açtı. Bu nedenle Amerika'da bu yıl Şükran Günü sofralarının maliyeti daha da arttı.

Avrupa ve İngiltere de en ağır kuş gribi salgınlarını yaşıyor. Salgının tedarik zincirinde aksaklıklara yol açması nedeniyle İngiltere'de bazı süpermarketler, müşteri başına sınırlı sayıda yumurta satmaya başladı.

Amerika Tarım Bakanlığı verileri, Amerika'da Şubat ayında başlayan kuş gribi salgınının 50 eyaletin 46'sında kümes hayvanlarını ve diğer kuşları enfekte ettiğini gösteriyor. Ördek gibi yabani kuşlar, dışkı, tüy ya da kümes hayvanlarıyla doğrudan temas aracılığıyla HPAI olarak bilinen kuş gribi virüsünü bulaştırıyor.

Tarım Bakanlığı baş veterineri Rosemary Sifford, "Yabani kuşlar göç ederken HPAI virüsünü bulaştırmaya devam ediyor. Amerika'daki kümes hayvanlarını korumada yabani kuşlarla teması önlemek hayati önem taşıyor" dedi.

2015 yılındaki salgından sonra güvenliği ve temizlik önlemlerini arttıran çiftçiler, yabani kuşları ve kuş gribini kümeslerden uzak tutmakta zorlanmıştı. Tarım Bakanlığı'nın Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, 2015'te kümes hayvanlarındaki kuş gribi vakalarının yüzde 30'unun kaynağının doğrudan yabani kuşlar olduğu belirlenmişti. Bu yılki salgındaysa kuş gribi virüsünün kaynağının yabani kuşlara bağlı olma oranı yüzde 85.

Hükümet yetkilileri, enfeksiyonları önlemede yeni tavsiyeler geliştirmek amacıyla özellikle hindi çiftliklerindeki enfeksiyon vakalarını inceliyor. Tarım Bakanlığı, hindi çiftliklerinin, kuş gribi enfeksiyonu görülen ticari kümes hayvanı çiftliklerinin yüzde 70'inden fazlasıni oluşturduğunu bildiriyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kuş gribi salgınının insan nüfusuna yönelik düşük risk taşımasına rağmen, hasta olduğu görülen ya da ölü kuşlarla korunmasız temastan kaçınılması tavsiyesinde bulunuyor.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG