Erişilebilirlik

Amerika’da Apple-FBI Tartışması Büyüyor


Amerika’da Apple-FBI Tartışması Büyüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Amerika’da gün geçtikçe büyüyen Apple-FBI tartışmasına Microsoft’un kurucusu Bill Gates de katıldı. Gates bir süre önce bu konuda Apple’a sempatisi olduğunu açıklayan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den farklı bir yaklaşım sergiledi.

Financial Times gazetesine konuşan Gates, hükümetin Apple’dan arka kapı değil, özel bir davada bilgi istediğini söyledi. Gates, “Apple’ın bilgiye erişimi var, onlar bu erişimi sağlamayı reddediyorlar ve mahkemeler onlara bunu yapmalarını ya da yapmamalarını söyleyecek” dedi.

Yapılan kamuoyu araştırmaları, halkın çoğunluğunun FBI’dan yana tavır koyduğunu gösterdi. Buna göre Pew Araştırma Merkezi’nin anketine göre halkın yüzde 51’i Apple’ın söz konusu iPhone’nun kilidini açmasından yana. Yüzde 38’i ise şirketi destekliyor. Ankete katılanların yüzde 11’i ise görüş belirtmemiş.

Sokaktaki Amerikalılar’ın söyledikleri de anketleri doğrular nitelikte. Kişilerin büyük bir çoğunluğu güvenliğin daha önemli olduğunu belirtirken, bazıları da kişisel bilgilerin de önemli olduğunu söylüyor.

Amerikalı yetkililer Apple’ın geçen yıl Californiya’da eşi Tefşin Malik ile 14 kişiyi öldüren Syed Rızvan Faruk’un kullandığı telefonun kilidinin açmasını istiyor.

Apple bunu reddediyor, FBI’ın gelişmiş şifreleme sisteminde bir arka kapı istediğini kaydediyor. Şirkete göre bu yanlış ellere düşerse yazılım sistemi Apple kullanıcılarını, gelecekte telefonlarıyla ilgili araştırmalara açık hale getirecek.

FBI Direktörü James Comey ise hükümetin istediğinin gelecek davalarla ilgili örnek oluşturmayacağını vurguluyor, bunun kurbanlar ve adaletin yerini bulmasıyla ilgili olduğunu kaydediyor.

Amerika'da 50'den fazla kentte Apple'a destek gösterileri düzenlenecek. Gösterilerin Washington'daki adresi ise Federal Araştırma Bürosu FBI'ın merkez binasının önü olacak. Destek gösterileri sadece Amerika'da değil Avrupa'nın bazı kentlerinde de gerçekleştirilecek.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG