Erişilebilirlik

Amerika’da En Eğitimli Dördüncü Göçmen Grup Meksikalılar


Amerika’da üniversite mezunu göçmenler arasında ilk üçte Hindistan, Çin ve Filipinli göçmenler yer alıyor. Eğitim seviyelerinde önemli oranda gelişme kaydeden Meksikalılar’sa dördüncü sıraya yükseldi

ABD Göç Politikaları Enstitüsü’nün geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre, Amerika’da yaşayan Meksikalı göçmenler arasında üniversite eğitimli olanların sayısında ciddi oranda artış kaydedildi.

Raporda, “Amerika’da Meksikalı göçmenlerle ilgili tartışmalar çoğunlukla bu göçmen grubundaki düşük vasıflı göçmenlere dayanıyor. Çünkü bu grup uzun süredir Meksikalı göçmenler arasında çoğunluktaydı. Ancak son verilere göre, Meksikalı göçmen nüfus arasında vasıflı olanların sayısında dikkat çekici bir artış var” denildi.

Meksikalı göçmenlerin altıda biri üniversite mezunu

‘Texas ve ABD Genelindeki Yüksek Vasıflı Meksikalı Göçmenlerin Profili’ başlığıyla yayınlanan rapordaki verilere göre, lisans ya da yüksek lisans derecesi olan Meksikalı göçmenlerin sayısı son yıllarda iki kat artış gösterdi. 2000 yılında 269 bin Meksikalı göçmen, lisans ya da yüksek lisans derecesine sahipken, bu rakam 2017 yılında 678 bine yükseldi.

Raporda, Amerika’ya 2013-2017 yılları arasında göç eden Meksikalılar’ın yaklaşık altıda birinin üniversite mezunu olduğu belirtilirken, bu oranın 1996-2000 yılları arasında yirmide bir olduğunun altı çiziliyor.

Üniversite mezunu Meksikalı göçmenlerin yüzde 45’i sonradan Amerikan vatandaşı olan göçmenler. Diğer taraftan belgesiz göçmen statüsünde olan Meksikalı göçmenler, eğitimli Meksikalılar’ın yüzde 30’unu oluştururken, yeşil kart sahibi olanların oranı yüzde 21.

Raporu hazırlayan uzmanlar Ariel G. Ruiz Soto ve Andrew Selee, yeşil kart sahibi ya da kaçak olan Meksikalı göçmenlerin eğitim seviyesindeki artışın da çok önemli olduğu görüşünde.

‘Göçmen politikaları daha kapsamlı olmalı’

Diğer taraftan, Meksika ekonomisindeki ilerleme nedeniyle Meksika’dan Amerika’ya gelen göçmenlerin sayısı düşüyor. Amerika’nın güney sınırında uygulamaya koyduğu sıkı güvenlik politikaları ve Meksika’da doğum oranındaki gerileme de göç oranındaki bu düşüşün diğer etkenleri arasında.


Amerika’daki eğitimli Meksikalı göçmenler birçok alanda çalışıyor. Bunların başında eğitim kurumları, inşaat firmaları, toptan satış marketleri, hastaneler ve restoranlar geliyor.

Rapora göre, Amerika’daki eğitimli Meksikalılar’ın yüzde 27’si Texas eyaletinin Houston, Dallas, El Paso, McAllen ve San Antonio gibi metropolitan kentlerinde yaşıyor. Bu nüfusun çoğunluğuysa ABD-Meksika sınırı yakınlarındaki San Antonio, McAllen ve El Paso kentlerine yerleşmiş durumda.

Uzmanlar raporun sonunda dil eğitiminin önemine dikkat çekerek göçmen politikalarıyla ilgili olarak şu öneride bulunuyor: “Dil eğitimini daha erişilebilir kılan, profesyonel diploma ve sertifikaların denkliğini kolaylaştıran politikalar, Meksikalılar dahil tüm yüksek vasıflı göçmenlerin vasıflı işgücüne katılmasını ve hem eyalet bazında hem de genel anlamda ABD ekonomisine daha da etkili bir şekilde katkıda bulunmasını sağlar.”

XS
SM
MD
LG