Erişilebilirlik

ABD'deki son fırtınalar birçok eyalette yıkıma yol açtı: En az 21 ölü


Teksas eyaletinde Dallas'ın kuzeyinde bir TIR parkını vuran şiddetli fırtına ağır yıkıma yol açtı.
Teksas eyaletinde Dallas'ın kuzeyinde bir TIR parkını vuran şiddetli fırtına ağır yıkıma yol açtı.

ABD'nin orta kesimlerindeki eyaletlerde evleri ve onlarca kamyoncunun sığındığı bir TIR durağını yerle bir eden şiddetli fırtınalar en az 21 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Şiddetli fırtınalar Teksas, Oklahoma ve Arkansas'ta geniş çaplı yıkıma neden oldu.

ABD'de son fırtınalar birçok eyalette yıkıma yol açtı: En az 21 ölü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Fırtınalar en büyük zararı Teksas eyaletindeki Dallas'ın kuzeyinden Arkansas eyaletinin kuzeybatı köşesine kadar uzanan bir bölgede verdi. Meteoroloji uzmanları Pazartesi günü en büyük riskin doğuya kayacağını ve Alabama'dan New York yakınlarına kadar geniş bir alanı kapsayacağını söyledi.

Şiddetli fırtınanın en etkili olduğu bölgelerden biri Teksas eyaletindeki Dallas'ın kuzeyinde bulunan Valley View oldu.
Şiddetli fırtınanın en etkili olduğu bölgelerden biri Teksas eyaletindeki Dallas'ın kuzeyinde bulunan Valley View oldu.

Kentucky Valisi Andy Beshear, Pazartesi günü erken saatlerde sosyal medya platformu X'te yaptığı bir paylaşımda "çok sayıda şiddetli rüzgar hasarı ve hortum raporuna" atıfta bulunarak olağanüstü hal ilan etti.

Teksas Valisi Greg Abbott Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, Oklahoma sınırı yakınlarındaki Cooke İlçesi'nde Cumartesi gecesi meydana gelen hortumun bir seyyar konut alanı yakınındaki kırsal bir bölgeden geçtiğini ve 2 ve 5 yaşlarında iki çocuk dahil yedi kişinin öldüğünü söyledi. İlçe şerifine göre bir evde ynı aileden 3 kişi ölü bulundu.

Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders da Pazar akşamı düzenlediği basın toplantısında eyalet çapında sekiz kişinin öldüğünü doğruladı. Bir acil durum yetkilisi, ölümlerden ikisinin fırtına koşullarına atfedildiğini ancak doğrudan hava koşullarından kaynaklanmadığını, bir kişinin kalp krizi geçirdiğini ve bir diğerinin de elektrik kaybı nedeniyle oksijensiz kaldığını söyledi.

Hortumlar çok sayıda evi yerle bir etti.
Hortumlar çok sayıda evi yerle bir etti.

Yetkililer, Oklahoma'da Tulsa'nın doğusundaki Mayes İlçesi'nde iki kişinin öldüğünü söyledi. Yaralılar arasında bir açık hava düğününe katılan konuklar da vardı.

Kentucky'de polis, Pazar günü Louisville'de bir adamın üzerine ağaç düşmesi sonucu öldüğünü söyledi. Kentucky Valisi Andy Beshear Pazartesi günü yaptığı açıklamada eyaletinde üç kişinin daha öldüğünü kaydetti.

Teksas Valisi Greg Abbott, yaklaşık 100 kişinin yaralandığını ve 200'den fazla ev ve yapının yıkıldığını söylerken yetkililer, Dallas’ın kuzeyindeki tarım bölgesi Valley View’un saatte 217 km hıza ulaşan rüzgarlarla bölgenin kötü hava koşullarından en çok etkilenenler yerlerinden biri olduğunu kaydetti.

TIR durağının yakınındaki Valley View'da fırtına evlerin çatılarını söktü ve pencereleri uçurdu. Kıyafetler, yalıtım malzemeleri, plastik parçaları ve diğer enkaz parçaları kırsal alandaki otlakları çevreleyen kilometrelerce uzunluktaki dikenli tel çitlere dolandı.

Valley View'u vuran hortum geniş çaplı enkaza yol açtı.
Valley View'u vuran hortum geniş çaplı enkaza yol açtı.

Bu ayın başlarında Houston'da sekiz kişinin ölümüne neden olan fırtınalar dahil art arda şiddetli hava olaylarına sahne olan Tekas’ın Valisi Abbott, "Teksaslı ailelerin ve küçük işletmelerin umutları ve hayalleri, fırtına üstüne fırtına ile tam anlamıyla yıkıldı" dedi.

ABD’nin orta kesimlerinde yıkıma yol açan ağır hava koşulları bir aydır etkili olmaya devam ediyor.

Şiddetli hortumlar bir aydır etkili

Geçen hafta Iowa'da meydana gelen hortumlar en az beş kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Nisan ayı, ABD’de en fazla hortum sayısının kayıtlara geçtiği ikinci ay oldu.

Ulusal Şiddetli Fırtınalar Laboratuvarı'ndan uzman Harold Brooks, son iki aydaki hortum felaketi dizisinin sorumlusunun kalıcı sıcak ve nemli hava modeli olduğunu söyledi.

Geniş çaplı elektrik kesintileri

Şiddetli hava, fırtınaların yol açtığı onbinlerce ev ve işyerinin elektriğini kesti.

ABD’de elektrik kesintilerini takip eden Poweroutage.us sitesine göre Pazartesi günü Kentucky'de 187 binden fazla abone elektriksiz kaldı. Alabama'da yaklaşık 84 bin, Batı Virginia'da 74 bin, Missouri'de 70 bin, Arkansas'taysa 63 bin abonenin elektriği kesikti.

Oklahoma'da ulaşılamayan yollar ve devrilen elektrik hatları da Tulsa yakınlarındaki Claremore kasabası yetkililerinin sosyal medya üzerinden hasar nedeniyle şehrin "kapatıldığını" duyurmasına yol açtı.

Teksas'ta evi şiddetli fırtınada büyük hasar gören Juana Landeros, enkaz altında kalan eşyalarını toplamaya çalışıyor.
Teksas'ta evi şiddetli fırtınada büyük hasar gören Juana Landeros, enkaz altında kalan eşyalarını toplamaya çalışıyor.

Meteoroloji yeni ağır hava koşullarının yolda olduğunu bildiriyor

Son şiddetli hava koşullarına neden olan sistemin Pazartesi günü doğuya doğru ilerlemesi bekleniyordu.

Indiana eyaletinde düzenlenen otomobil yarışı Indianapolis 500, güçlü bir fırtınanın bölgeye girmesinin ardından dört saat geç başladı. Yetkililer yarışı izlemeye gelen yaklaşık 125 bin kişiyi tahliye etmek zorunda kaldı.

Illinois, Missouri, Kentucky ve Tennessee eyaletlerinde de daha şiddetli fırtınalar bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları, şiddetli hava riskinin Pazartesi günü Kuzey Carolina ve Virginia'ya doğru ilerlediğini söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG