Erişilebilirlik

Amerika'daki trans ve interseks bireylerin sayısı kaç?


19 Şubat 2015 tarihine ait bu fotoğrafta kız olarak yetiştirilen ancak erkek kromozomlarına sahip olan Pidgeon Pagonis, Chicago’daki evinde poz veriyor. Pagonis, interseks çocukların hayatını alt üst edecek düzeyde cinsel organ ameliyatlarına karşı çıkan bir aktivist.
19 Şubat 2015 tarihine ait bu fotoğrafta kız olarak yetiştirilen ancak erkek kromozomlarına sahip olan Pidgeon Pagonis, Chicago’daki evinde poz veriyor. Pagonis, interseks çocukların hayatını alt üst edecek düzeyde cinsel organ ameliyatlarına karşı çıkan bir aktivist.

Amerika'da Cumhuriyetçi Partililer tarafından yönetilen eyaletlerde LGBTQ+ bireyleri hedef alan yeni yasalar hızla artıyor; ancak bu süreçte çoğu zaman alınan politika kararlarından kaç kişinin doğrudan etkileneceği net olarak kavranamıyor.

İnterseks bireyler başta olmak üzere Amerika'da LGBTQ+ bireylerin sayısına ilişkin veriler oldukça az. Bu durum, siyasetçilerin LGBTQ+ bireyler için tasarıları, başka demografik gruplar için ellerinde bulunan temel veriler olmadan hazırladıkları anlamına geliyor. İnterseks bireyler, erkek ya da kadın kategorilerinin tipik tanımlamalarına uymayan fiziksel özelliklerle doğan bireyler.

Uzmanlar belirli bir grubun nüfusun ne kadarını oluşturduğunu bilmeden alınan kararların etkisinin tam olarak değerlendirilemeyeceği görüşünde.

LGBTQ+ ve interseks birey sayısını bilmek neden önemli?

Trans kadın ve kızların okullardaki spor takımlarında yer almasını yasaklayan kararlar, bunların interseks öğrenciler üzerinde nasıl etkileri olacağı düşünülmeden alınıyor.

Kansas eyaletinde çıkan yeni bir yasa, kişilerin cinsiyetini erkek ya da kadın olarak tanımlıyor ve bu tanımlamayı, kişinin doğuştaki biyolojik üreme sistemlerini temel alarak yapıyor.

Yasa, doğuştan hem kadın ve hem erkek cinsel organlarının özelliklerine sahip olan interseks bireyleri, transları ya da kendinelerini iki cinsiyetle de tanımlamayan kişileri denklem dışı bırakıyor.

Amerika'da 2018 yılında yayınlanan ancak o zamandan bu yana bulguları çürütülen bir araştırma, çocukların akran baskısı nedeniyle sahip oldukları cinsiyete yönelik memnuniyetsizlik hissiyatı içinde olmalarına yol açtığını iddia ediyordu.

Bu iddia, Amerika'da trans birey sayısının olduğundan fazla gösterildiği şeklindeki hatalı varsayıma yol açmıştı.

Araştırma, Georgia, Idaho ve başka bazı eyaletlerde gençlerin cinsiyet değiştirmeye yönelik sağlık hizmeti almalarını yasaklayan yasaların çıkarılmasının önünü açtı.

Cumhuriyetçi Partili Idaho Eyalet Meclisi Senatörü Doug Ricks, bu yılın başında, “Gençlerimizin üzerinde kurulan sosyal medya baskısı ve sosyal baskılar etkili olabilir” demişti.

İnterseks özelliklerle doğan çocukların haklarını korumayı amaçlayan InterACT örgütü direktörü Erika Lorshbough, eyaletlerin cinsiyet değişimine olanak sağlayan sağlık hizmetlerine erişimi engelleyici yasaları çoğu zaman interseks bireyleri kapsamadığını; ancak yine de interseks kişilerin sağlık hizmeyi almasını zorlaştırdığını kaydediyor.

Lorshbough, özellikle interseks bir kişinin kendini LGBTQ+ olarak tanımladığı durumlarda doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının yasalar ve yasalardan doğan zorunluluklar konusunda kafa karışıklığı yaşadığını söylüyor.

Amerika'da interseks bireylerin sayısı kaç?

Çok sayıda hak örgütüne göre nüfusun yüzde 1,7'si, interseks doğuyor. Bu da Amerika'da 5 milyon 600 bin interseks birey olduğu anlamına geliyor.

Bu tahmini oran, Amerikan İnsan Biyolojisi Dergisi'nin 1955-1998 yılları arasındaki tıbbi yayınlara dayanarak yaptığı değerlendirmeyi temel alıyor. Bu tahmin, cinsiyetle ilgili kromozomları eksik ya da fazla olan, “erkek” ve “kadın” kategorilerine uymayan başka fiziksel farklılıklarla doğanları kapsıyor.

İnterseks bireyler, cinsel organlarda, iç üreme organlarında, kromozom örüntülerinde ya da hormonlarda doğal olarak ortaya çıkan yaklaşık 40 farklılıktan en az biriyle doğan kişiler.

Her interseks birey, doğuşta “interseks” olarak tanımlanmayabiliyor ya da doğum belgelerinde interseks olmalarına rağmen “erkek” ya da “kadın” olarak tanımlanabiliyor.

Bunun nedeni, Amerika'da doğum belgesinde “erkek” ve “kadın” dışında “diğer” seçeneğini sunan eyalet sayısının yalnızca 16 olması ve her hastanede interseks bireyleri tanımlayıcı uygulamaların bulunmaması.

Bazı kişiler interseks olduklarını hayatlarının ileri evrelerinde öğreniyor

Bazı interseks özellikler ise buluğ çağı ya da ilerisine kadar ortaya çıkmayabiliyor. Hatta kişiler, interseks olduklarını, kısırlık tedavisi olana ya da başka herhangi bir cerrahi müdahale geçirene kadar bilemeyebiliyor.

Kimileriyse çocukluk dönemlerine ait tıbbi kayıtlar ellerine geçtiğinde interseks olduklarını öğreniyor. Amerika Aile Hekimleri Akademisi’ne göre bunun nedeni, birçok interseks bebek ve çocuğun kendi rızaları olmadan kadın ve erkek kategorilerine uygun hala getirilmeleri için cerrahi müdahalelere ve tedavilere tabi tutulmuş olmaları.

Amerika Aile Hekimleri Akademisi, 2018 yılından bu yana interseks çocuklar üzerinde gerekli olmayan cinsel organ ameliyatlarına karşı çıkıyor.

Hastanelerin interseks özelliklerle doğan bebeklerin sayısına ilişkin veri toplama zorunluluğu bulunmuyor. Amerikan Nüfus Sayımı Dairesi, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve demografik veri toplayan diğer hükümet daireleri ise şimdiye kadar interseks statüye ilişkin ulusal çaplı hiçbir sayım yapmadı.

Bu, Amerika'da interseks birey sayısını kesin olarak hesaplamak için yeterince veri olmadığı anlamına geliyor.

Amerika'da LGBTQ+ birey sayısı kaç?

California Üniversitesi Los Angeles Kampüsü (UCLA) Hukuk Fakültesi bünyesindeki Williams Enstitüsü, yasama ve kamu politikaları oluşturma süreçlerinde kullanılmak üzere cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği demografisi araştırmaları yapan bir düşünce kuruluşu.

Enstitü, Amerika'da 13 yaş ve üzerinde 13 milyondan fazla kişinin eşcinsel, lezbiyen, biseksüel ya da trans olduğunu kaydediyor. 300 bin genç ve bir milyon 300 bin yetişkin, kendini trans olarak tanımlıyor.

Bu insanların yaklaşık yarısı işyeri, okul, konut gibi yerlerde, kamusal alanlarda ve kredi alımında kendilerini ayrımcılıktan koruyan yasaların yürürlükte olmadığı eyaletlerde yaşıyor.

KFF ve Washington Post gazetesinin ortak anketi, Amerika'da yaklaşık 2 milyon kişinin kendini trans olarak tanımladığını, bu sayının tüm yetişkinlerin yüzde 1'inden azını temsil ettiğini ortaya koyuyor.

Anket, çoğu trans yetişkinin 35 yaş altında olduğunu, her 10 trans kişiden 8'inin cinsiyet değişikliğinin hayatlarından daha fazla keyif almalarını sağladığını da gösteriyor.

Trans yetişkinlerin üçte ikisi çocukluk dönemlerinde trans olduklarını fark ettiklerini, üçte biriyse bu farkındalığa 10 yaş ve üzerinde vardıklarını kaydediyor.

Amerikan Nüfus Sayımı Dairesi, 2021 yılına kadar nüfus sayımlarında cinsel yönelim ve cinsel kimliğe ilişkin sorulara yer vermiyordu. Ancak daire, eşcinsel çiftlerin birarada yaşadığı hanelerden veri toplamaya 2010 yılında başlamıştı.

2021 Amerikan Nüfus Sayımı Hanehalkı Nabız Anketi sorularını yanıtlayan yetişkinlerin binde 6'sı kendilerini trans olarak tanımladığını; yüzde 1,7'sinin ise ne erkek, ne kadın ne de trans olarak tanımladığını kaydetti.

Aynı ankete göre kendilerini biseksüel olarak tanımlayan yetişkinlerin oranı yüzde 4,4; eşcinsel ya da lezbiyen olarak tanımlayanların oranı yüzde 3,3; heteroseksüel olanların oranı ise yüzde 88. Yüzde 2 ise “başka bir tür” olduklarını ya da bilmediklerini belirtti.

Günümüzde kendini LGBTQ+ olarak tanımlayanların sayısı arttı mı?

Bunu tespit etmek zor. İnterseks dahil LGBTQ+ bireylerin sayısını belirlemeye yönelik çabalar, son 20-30 yıl öncesine kıyasla oldukça azdı.

Çoğu LGBTQ+ ve interseks birey, toplumsal damga endişesi nedeniyle kimliklerini açıklamaktan kaçınıyordu. LGBTQ+ tanımlamasındaki artı işareti, interseks bireyleri de içeriyor.

Bazı interseks bireyler kendilerini eşcinsel, lezbiyen, biseksüel, trans olarak da tanımlayabiliyor.

Williams Enstitüsü, 2017 ve 2022'deki demografik çalışmalardan elde ettiği verilere göre kendini trans olarak tanımlayan gençlerin sayısında hafif bir artış olduğunu kaydetti.

Enstitünün hukuk direktörü Christy Mallory, “Trans statüye ilişkin bu tür verilerin toplanması gençler açısından çok yeni. Lise öğrencileri arasındaki trans statüye ilişkin anketler yapan eyalet sayısı artıyor. Ancak bunda gençlerin günümüzde kendini daha rahat biçimde trans olarak tanımlamasının rolü de büyük” diyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG