Erişilebilirlik

Amerika Doğumlu el Kaide Lideri Öldürüldü


Amerika Doğumlu el Kaide Lideri Öldürüldü

Yemen Savunma Bakanlığı el Kaide’nin Arap yarımadasındaki lideri olarak bilinen Enver el Evlaki'nin öldürüldüğünü açıkladı.

Bakanlık, içinde el Evlaki’nin aracının da bulunduğu bir konvoya yapılan saldırıda birçok militanının öldüğünü bildirdi. Açıklamada, ülkenin doğusunda meydana gelen saldırının ayrıntıları belirtilmiyor, kimin yaptığı da. Tek bilinen şey saldırının konvoya havadan yapılması. Ancak operasyon Amerika’nın insansız uçaklarıyla mı yoksa Yemen savaş uçakları tarafından mı yapıldı o da belli değil.

Adı çeşitli terör olaylarına karışan Amerika doğumlu imam yıllardır hem Washington hem de Sara hükümeti tarafından aranıyordu. 2009 yılında iç çamaşıra gizlediği bombayla bir Amerikan yolcu uçağını düşürmeye çalışan teröristi Evlaki’nini bulup eğittiği; 2009 yılında Texas’da bir üsde 12 askeri öldüren Müslüman binbaşının da katliamdan önce Evlaki ile yazıştığı belirlenmişti. Yemende geçen yıl bir Fransız’ın öldürülmesinden de o sorumlu tutuluyor.

Ailesi Yemenli olan Enver el Evlaki, Amerika’da doğup büyümüş ve 1990’lı yıllarda San Diego’da imamlık yapmıştı. 2007 yılında beri Yemen’de bulunan Evlaki, bazı çevrelere göre, Amerikan Merkezi İstihbarat örgütü CIA’ın suikast listesinde idi. mik

XS
SM
MD
LG