Erişilebilirlik

Amerika İç Güvenlik Bakanlığı: ‘Uçaklarda Laptop Yasağı Genişleyebilir’


Amerika Mart ayında aldığı bir kararla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından Amerikan şehirlerine direkt uçuşlarda kabin içerisine bilgisayar, tablet bilgisayar ve fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazların alınmasını yasaklamıştı. İç güvenlik Bakanı bugün Washington’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada bu yasağın genişletilebileceğinin sinyallerini verdi.

İç Güvenlik Bakanı John Kelly, 10 havalimanından kalkan uçaklarda kabin içerisine elektronik cihazların alınmaması talimatının bizzat kendisi tarafından verildiğini söyledi. Kelly, teröristlerin özellikle havayolu şirketleri ve havalimanlarını hedef aldıklarını söyleyerek İstanbul ve Brüksel havalimanlarında yaşanan saldırıları örnek gösterdi.

Terör örgütlerinin elektronik cihazların içerisine patlayıcı yerleştirmekle ilgili ciddi girişimlerinin olduğuna dair istihbarat verileri olduğunu belirten Kelly, havalimanları ve havayolu şirketlerinden bu noktada ek güvenlik önlemleri alınmasını isteyeceklerini söyledi.

İstenen ek güvenlik önlemlerini yerine getirmeleri için havayolu şirketlerine 21 gün, havalimanlarına ise 120 gün süre tanınacağı belirtiliyor. Bu süre zarfında talepleri yerine getirmeyen ve ek güvenlik önlemi almayan uçuşlara kabin içerisinde elektronik cihaz yasağı getirilecek. ABD’ye her gün 105 ülkedeki 280 havalimanından 2 binden fazla uçuş gerçekleştiriliyor.

Bakanlık yetkilileri Amerikan yönetiminin istediği ek güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi halinde halen yasak uygulanan uçuşlarda elektronik cihaz kullanımının yeniden serbest bırakılabileceğini söylüyorlar.

Mart ayından bu yana Türkiye, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Fas, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde toplam 10 havalimanından Amerika’ya direkt uçuşlarda uçakların içerisine elektronik cihazların alınmasına izin verilmiyor. Yasak nedeniyle, Türk Hava Yolları, Emirates, Etihad, Qatar Airways, Egypt Air, Saudi Airlines, Royal Jordanian ve Royal Air Maroc havayolu şirketleri Amerika uçuşlarında yolcuların kabin içerisine laptop, tablet bilgisayar ve fotoğraf makinesi benzeri cihazların almasına izin vermiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG