Erişilebilirlik

ABD’de Karantina Karşıtı Protestolar Artıyor


18 Nisan 2020 - Austin, Texas'ta Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların uzatılması protesto edildi

Amerika’da, Corona virüsü salgınını yavaşlatmak için alınan sosyal izolasyon önlemlerine itiraz ederek hayatın normale dönmesi ve ekonomik faaliyetlerin yeniden başlaması için protesto gösterisi düzenlenen eyaletlere yenileri eklenirken, Başkan Donald Trump’ın attığı Twitter mesajları eyalet valileri üzerindeki baskıyı daha da arttırıyor.

Teksas'ın başkenti Austin'de Cumartesi günü yapılan protesto
Teksas'ın başkenti Austin'de Cumartesi günü yapılan protesto

Başkan Trump’ın, Demokrat valiler tarafından yönetilen Minnesota, Virginia ve Michigan eyaletlerini özgürleştirme çağrısı yapan Twitter mesajlarının ardından Trump taraftarları bugün de sokaktaydı. Twitter’da New York valisi Andre Cuomo’yu da eleştiren Trump, “Cuomo icraat yapmak için daha fazla şikayet etmek için daha az zaman harcamalı” dedi.

New Hampshire eyaletinin başkenti Concord'daki protestolar
New Hampshire eyaletinin başkenti Concord'daki protestolar

Protesto gösterilerinin ilk ortaya çıktığı Michigan’a dün Ohio, Kentucky, Kuzey Carolina ve Utah katılmıştı. Bugünse Maryland, Texas, California, Arizona, Wisconsin, Nevada ve New Hampshire protestocuların normale dönüş çağrıları yaptığı eyaletler arasına girdi.

Kentucky'deki protestolar
Kentucky'deki protestolar

Öte yandan, vaka sayıları ülkenin kuzeydoğusunda artmaya devam ediyor. Massachussetts ve New York arasında yer alan Rhode Island eyaletinde Corona virüsü tespit edilenlerin sayısı hergün yükseliyor. Rhode Island, virüs kaynaklı ölüm oranının nüfusa oranla en yüksek olduğu eyalet.

Aynı şekilde Massachussetts’teki vaka ve ölüm sayıları hala kaygı verici boyutta. Eyaletin Cumhuriyetçi valise Charlie Baker, ölüm sayısı artmaya devam ederken, önlemleri gevşetmenin doğru olmadığını söyledi. Sağlık uzmanlarının uyarılarına kulak veren Baker, normale dönüşün başlaması için eyaletteki vaka ve ölüm sayılarının iki hafta boyunca düşmesi gerektiğini vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG