Erişilebilirlik

ABD Ticaret Bakanı Raimond: “ABD ve Çin'in istikrarlı ekonomik ilişkisi olması önemli”


ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo
ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo

Çin temaslarına başlayan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çinli hükümet yetkililerine, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve Amerika'nın istikrarlı ekonomik ilişkilere sahip olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Raimondo, Amerikan firmalarının Çin'de faaliyet göstermede giderek daha fazla zorlukla karşılaştıklarını kaydettikleri, Çin'inse gelişmiş yarıiletkenlere olan erişimini engellediği gerekçesiyle Amerika'yı eleştirdiği bu dönemde Çin ile olan iş bağlantılarını canlandırmayı amaçlıyor.

Çin ve Amerika'nın yıllık ticaret hacmi 700 milyar dolardan fazla. ABD Ticaret Bakanı Raimondo, tüm dünyanın Amerika ve Çin'in istikrarlı bir ekonomik ilişkisi olmasını beklediğini kaydetti.

Raimondo, “Bu karmaşık bir ilişki. Zorlayıcı bir ilişki. Elbette bazı konularda anlaşmazlıklar olacak. Açık, net ve pratik olduğumuz sürece ilerleme kaydedebiliriz” şeklinde konuştu.

Çin'le olan ticari ilişkileri iletletmek için Çinli yetkililer ve iş çevreleriyle üç gün boyunca toplantılar yapacak olan Raimondo, Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao ile iki saati aşkın süre görüştü.

Wang, ABD-Çin ekonomik ilişkilerinin sadece iki ülke için değil, dünyanın geri kalanı için de önemli olduğunu söyledi ve ABD'li Bakan Raimondo'nun Çin'le ticaret yapmayı sevdiği şeklindeki sözlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Çin Ticaret Bakanı Wang, “Karşılıklı ticareti ve yatırımları istikrarlı ve öngörülebilir bir biçimde pekiştirmek için şirketlerimiz arasında güçlü işbirliği oluşturma hedefiyle daha elverişli bir politika ortamı oluşturmak” amacıyla Amerika'yla çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Raimondo ise Amerika ve Çin'in “İlişkilerde daha tutarlı olmayı sağlamak amacıyla yaz boyunca yeni veri paylaşımları ve çalışma grupları oluşturmak için çalıştığını” söyledi.

ABD Kongresi'ndeki bazı Cumhuriyetçiler, Amerika'nın gelişmiş yarıiletken çip üzerindeki ihracat kontrolleri konusunda Çin'le bir çalışma grubu oluşturulmasına yeşil ışık yakmasını eleştirdi.
Raimondo, Pekin'in askeri alandaki ilerlemelerini yavaşlatmayı amaçlayan ihracat kontrollerine ilişkin tartışmaların masaya yatırılmayacağını kaydetmişti.

Raimondo, “Elbette ki ulusal güvenlik söz konusu olduğunda taviz vermek ya da müzakere etmek için hiçbir manevra alanı yok” demişti.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin'de satılan Amerikan malı güzellik ve kişisel bakım ürünlerini tanıttı.
ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin'de satılan Amerikan malı güzellik ve kişisel bakım ürünlerini tanıttı.

ABD Ticaret Bakanı, bugün katıldığı bir başka etkinlikte, ticaretin ulusal güvenlikle bağlantısı olmayan ürünlerle de canlandırılabileceğini göstermek amacıyla Amerikan firmaları tarafından üretilen ve Çin'de satılan kişisel bakım ürünlerini tanıttı. Raimondo, ABD-Çin arasındaki ticaretin yüzde 99'unun ihracat kontrolleriyle ilgili olmayan alanlarda yapıldığını kaydetti.

“Sağlık ve güzellik ürünlerinin ulusal güvenliğimize müdahale ettiğini kimse söyleyemez” diyen Raimondo, “Planımız ve umudunuz, doğru şekilde yapıldığı takdirde ticari ilişkilerimizin siyasi ilişkilerimizi istikrara kavuşturacağı yönündedir” ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG