Erişilebilirlik

Amerika Yazarlar Birliği yönetiminden Hollywood grevini sona erdirme kararı


SAG-AFTRA oyuncuları ve Amerika Yazarlar Birliği üyeleri yazarları Los Angeles'taki Paramount Stüdyoları önünde protesto gösterisi yaparken - 17 Temmuz 2023.
SAG-AFTRA oyuncuları ve Amerika Yazarlar Birliği üyeleri yazarları Los Angeles'taki Paramount Stüdyoları önünde protesto gösterisi yaparken - 17 Temmuz 2023.

Amerika Yazarlar Birliği (WGA) yönetimi, oybirliğiyle film ve televizyon endüstrisini aylardır olumsuz etkileyen grevi sona erdirme kararı aldı. Birliğin 11 bin 500 üyesinin ise varılan anlaşmayı onaylaması için 9 Ekim’e kadar süresi bulunuyor.

ABD Yazarlar Birliği yönetiminden Hollywood grevini sona erdirme kararı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00


Hollywood ve televizyon dünyasındaki yazarlar ve senaristler 2 Mayıs'ta, ücretler, telifler, senaryo ve metin yazımlarında yapay zeka kullanımı gibi konulardaki anlaşmazlıklar nedeniyle grev kararı almıştı.

Film ve televizyon yazarları, aralarında Netflix , Walt Disney ve Warner Bros Discovery'nin de bulunduğu büyük stüdyolarla anlaşmaya varamamalarının ardından Mayıs ayında iş bırakmıştı. Bu greve 16 Temmuz'da Hollywood oyuncuları da eklendi ve sektörde onlarca yıldır görülmemiş büyüklükte bir direniş başlamış oldu.

Yapay zeka kullanımı kararı

Amerika Yazarlar Birliği’nin, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği arasında varılan anlaşmaya göre, stüdyolar, film geliştirme ve prodüksiyonda yapay zekayı kullanma planlarını görüşmek üzere yılda en az iki kez biraraya gelecek.

Anlaşma kapsamında stüdyoların içerik üretmek için yapay zekayı kullanmaları yasaklanmadı. Ancak senaristler, çalışmalarının yapay zekayı eğitmek için kullanılması halinde dava açma hakkına sahip olacaklar.

Yazarlar senaryo hazırlarken yapay zekayı kullanabilecek, ancak şirketler yapay zekanın kullanılmasını zorunlu tutamayacak. Stüdyolar ayrıca, herhangi bir materyalin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini yazara söylemek zorunda olacak.

Personel ve asgari ücret düzenlemesi

Anlaşma çerçevesinde ayrıca, hem personel sayısı hem de asgari ücret de düzenlemeye gidilecek. Sezon başına düşen bölüm sayısına göre yazarlar istihdam edilebilecek ve asgari ücret oranı 3 yıl içinde yüzde 12’den fazla artacak.

Dizi ve filmlerin ABD dışındaki yayınları için de ücretler artacak.
WGA, anlaşmanın tahmini değerinin yıllık 233 milyon dolar olduğunu açıkladı.

"Biz kazandık"

WGA müzakere komitesinden yazar Adam Conover sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda, "Bunlar, şirketlerin yüzümüze karşı bize asla vermeyeceklerini söyledikleri temel haklar. Ama dayanışmamız sayesinde, biz olmadan bir dolar bile kazanamayacakları için, önce eğildiler, sonra kırıldılar ve bize hak ettiğimizi verdiler. Biz kazandık” diye yazdı.

Televizyon yazarı David Slack ise, "Grevimiz gerekliydi. Grevimiz etkili oldu. Grevimiz bir zaferdir” dedi.

Grevin sona ermesi gündüz ve gece talk show programlarının tekrar yayına başlayabileceği anlamına geliyor. HBO'nun "Real Time" programının sunucusu Bill Maher, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Cuma gününden itibaren yeni bölümlerle geri döneceğini söyleyerek, "Senaristlerim ve Real Time geri döndü” dedi.

WGA grevinin sona ermesinin Hollywood'un tamamen normale dönmesini sağlamayacak. Oyuncu sendikası SAG-AFTRA Temmuz ayından bu yana grevini sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG