Erişilebilirlik

ABD'de 2024 seçimi gündemi: Cumhuriyetçi Parti adayları ilk TV tartışmasına hazırlanıyor


ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimi öncesinde özellikle Cumhuriyetçi Parti cephesi hareketli. Partiden başkan aday adayı olan isimler 23 Ağustos’ta ilk televizyon tartışmasında karşı karşıya gelecek.
ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimi öncesinde özellikle Cumhuriyetçi Parti cephesi hareketli. Partiden başkan aday adayı olan isimler 23 Ağustos’ta ilk televizyon tartışmasında karşı karşıya gelecek.

ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimi öncesinde özellikle Cumhuriyetçi Parti cephesi hareketli. Partiden başkan aday adayı olan isimler 23 Ağustos’ta ilk televizyon tartışmasında karşı karşıya gelecekler.

Cumhuriyetçi Parti’de aday adayı cephesi son derece kalabalık. Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi’ne göre, partiden başkan adayı olan isimlerin ilk televizyon tartışmasına katılması için bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor.

Televizyon tartışmasına katılacak adayların ülke genelinde yapılan üç önemli ankette ya da eyalet ve ülke genelindeki anketlerin birleşiminde en az yüzde 1 oy oranını yakalamış olması gerekiyor.

Bunun dışında adayların 40 bin bağışçının desteğini almış olması, bu bağışçıların en az 200’ünün en az 20 eyaletten gelmiş olması gerekiyor.

İlk televizyon tartışmasında kimler sahnede olacak?

Şimdiye kadar sekiz aday adayı bu koşulları yerine getirdiğini belirtiyor.

Bu durumda Milwaukee’de düzenlenecek televizyon tartışmasına şu ana kadar katılmaya hak kazanan isimler şu şekilde:

Eski Başkan Donald Trump

Florida Valisi Ron DeSantis

Güney Carolina Valisi Tim Scott

Eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley

Eski New Jersey Valisi Chris Christie

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence

Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum

Bioteknoloji girişimcisi Vivek Ramaswamy

Donald Trump katılacak mı?

2020 seçimi sonuçlarına müdahale iddiasıyla açılan davadan, geçen yıl Florida’daki konutunda bulunan gizli belgelere ilişkin açılan davaya kadar pek çok soruşturmayla karşı karşıya olan eski Başkan Donald Trump uzun süredir yapılan anketlerde Cumhuriyetçi Partili seçmenin ilk sırada tercihi.

Ancak Donald Trump 23 Ağustos’taki televizyon tartışmasına katılmayabileceğini söyledi, kendi etkinliğini düzenleyebileceği imasında bulundu.

Donald Trump muhafazakar televizyon kanalı Newsmax’te katıldığı bir programda, “Çok büyük farkla öndeyseniz katılmanın anlamı nedir?” demişti.

Değerlendirilen alternatiflerden biri Trump’ın eski adıyla Twitter yeni adıyla X olarak bilinen sosyal medya platformunda program yapan eski Fox News sunucusu Tucker Carlson’ın yayınına katılması.

Aynı röportajda Trump Cumhuriyetçi Parti'den ön seçimi kazanamaması halinde partinin adayını destekleceğinin sözünü veren yazılı açıklamayı imzalamayacağını söyledi. Bu aday adaylarının ilk televizyon tartışmasına katılması için yerine getirilmesi gereken koşullardan biri.

Başkanlık görevi için desteklemediği üç ya da dört kiş olduğunu söyleyen Trump isim vermedi.

Eski ABD Başkanı Trump, 23 Ağustos'taki televizyon tartışmasına katılıp katılmayacağına ilişkin kararını önümüzdeki hafta vereceğini söyledi.

Ron DeSantis’ten kampanya ekibinde değişiklik

Florida Valisi Ron DeSantis Donald Trump’ın en büyük rakibi olarak görülüyor.

Ron DeSantis son haftalarda sonuçları kamuoyuyla paylaşılan anketlerde ikinci sırada.

Ancak son haftalarda performansın beklentilerin altında kalması ve kampanyada sürdürülebilir olmayan bir seviyede para harcanması sebebiyle, Ron DeSantis kampanya ekibini değiştirdi ve personelinin üçte birinden fazlasını işten çıkardı.

Florida Valisi DeSantis’in kampanya yöneticisi Generra Peck’in yerine James Uthmeier’i getirmesi bekleniyor.

Uthmeier Florida’da güvenilir bir danışman ve DeSantis’in gündemini tavizsiz şekilde uygulayan bir isim olarak biliniyor.

Donald Trump’ın televizyon tartışmasına katılmaması halinde gözler 23 Ağustos’ta daha çok Ron DeSantis’te olabilir.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence göz önünde

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2020 seçimi sonuçlarına müdahale iddiasıyla açılan davada Trump aleyhinde hazırlanan iddianamede atıfta bulunulan isimlerden biri.

Mike Pence’in 6 Ocak Kongre saldırısına giden süreçte almış olduğu notların ve kendi kitabında anlattıklarının iddianamenin hazırlanması sürecinde rol oynadığı anlaşılıyor.

Mike Pence’in seçim kampanyası 8 Ağustos’ta 40 bin bağışçı eşiğini geçtiklerini açıkladı.

İlk televizyon tartışmasına katılmak için kriterleri yerine getirmeye çalışan isimlerden biri de eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson.

Hutchinson’ın anket koşullarını yerine getirdiği ancak bağışçı sayısı eşiğini geçmek için çalışmaları sürdüğü belirtiliyor.

Forum

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG