Erişilebilirlik

Amerika'da Anneanne Kiralayan Şirket


Amerika'da Anneanne Kiralayan Şirket

Amerika’da Ekim ayında işsizlik oranının düştüğü açıklansa da sokaktaki Amerikalı için bu sorun hala devam ediyor. Özellikle de 55 yaş ve üstündekiler için... Orta yaş üstü birçok kişi yaşları nedeniyle iş bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Çalışma İstatistikleri Dairesi’ne göre de 55 yaş ve üzerindeki kişilerin iş bulması gençlere oranla daha zor. Todd Pliss adlı eski bir öğretmenin kurduğu bir şirketse bu sorunu aşmaya çalışıyor.

Güvenecekleri akrabalarından uzak yaşayan anne babalar için çocuk bakımı büyük sorun. Bu ebeynlerden biri olan Anna Marie Caldwell ise en iyi çözümün anneanne kiralamak olduğunu düşünmüş. Caldwell, kiralık anneanne Jane Mertes’i merkezi Los Angeles’taki Rent-A-Grandma şirketinden bulmuş. Yaptığının bir işten çok daha fazlası olduğunu söyleyen Mertes, “Çocuklarla birlikteyken büyük sorumluluk alıyorsunuz. Hayatlarında bir fark yaratmaya, anne babalarının bilmediği farklı birşeyler öğretmeye, değişik bir bakış açısı vermeye çalışıyorsunuz,” diye konuşuyor.

Caldwell ise “Jane ailenin parçası gibi. Yemek ve temizlik yapmaya yardım ediyor, çocukların ödevlerine bakıyor, onlarla oynuyor,” diyor. Caldwell deneyimlerinin Mertes’i ergenlik çağındaki çocuk bakıcısından farklı kıldığını söylüyor. Genç anne, “Deneyimli bakıcılar çok daha bilgili oluyor. Karar verme becerilerine ve özgüvene sahipler. Ergenlik çağındaki bakıcılar gibi kolay kolay dikkatleri dağılmıyor,” diye konuşuyor.

Rent-A-Grandma’nın kurucusu Todd Pliss ise, fikrin Hollywood’da öğretmenlik yaparken doğduğunu söylüyor. Pliss, “Çocuk bakıcılarına dair korku dolu hikayeleri hepimiz duyuyorduk. Fırında yemek olduğunu unutup yangın çıkaran dadı ya da evde uyuyakalıp çocukları dışarıda bırakan bakıcı gibi,” diyor.

Pliss bu öyküleri duyduktan sonra Rent-A-Grandma’yı kurmuş. Her bir dadının geçmişi araştırılıyor, hepsiyle tek tek görüşülüyor. Şirket çocuk bakımı dışında evcil hayvan ya da yaşlı bakımı için de eleman çalıştırıyor. Aldıkları ücretse saatte 14 ila 20 Dolar arası. Çalışmak isteyen kadınlar Pliss’i telefon yağmuruna tutuyor.

Tom Pliss “Ekonominin durumu iyi değil. Beni arayan kimi kadınlar telefonda ağlıyor. Bir anneanne arabasında yaşadığını söyledi. Bu kadınların çoğu iş bulamıyor,” diyor.

Amerika’da işsizlik oranı 55 yaş ve üzerindekiler için ulusal ortalamanın altında olsa da bu yaş grubundan 2 milyon kişi hala işsiz. Öğretmenlerden avukatlara Pliss’i arayanların %90’ı iş bulamıyor. Çoğu onyıllardır çalıştığı işlerinden çıkarılmış.

Tom Pliss, “İster inanın ister inanmayın yaş ayrımcılığı var. Şirketler bunu açıkça dile getirmiyor. Bu kadınların çoğu iyi eğitimli, sadece çocuk bakımı konusunda değil birçok konuda uzun yıllara dayalı deneyime sahip,” şeklinde konuşuyor.

Dadılara olan talepse çok yoğun. Pliss, herkesin İnternet sitesinden başvuru yapabileceğini, böylece tüm anne babaların kendilerine uyan anneanneyi seçebileceğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG