Erişilebilirlik

Amerika'da Bireyler de Bütçelerini Denkleştirmekte Zorlanıyor


Amerika'da Bireyler de Bütçelerini Denkleştirmekte Zorlanıyor
Amerika'da Bireyler de Bütçelerini Denkleştirmekte Zorlanıyor

Amerika’da yalnız federal hükümet değil, bireyler de bütçelerini denkleştirmekte zorlanıyor. Amerikalılar’ı iflastan kurtarmak için birçok program var, buna rağmen birçok kişi, ayağını yorganına göre uzatmayı öğrenmekte zorlanıyor.Kraig Leatherman birçok Amerikalı’nın, iflasın eşiğine geldiklerinin farkında bile olmadığını söylüyor. Kendisi de iflastan kurtulamayanlardan. Eskiden sigortacı olan Leatherman, ekonomik kriz başlayınca işini kaybetmiş, tasarruflarının hepsini kullanmak zorunda kaldığı gibi büyük borca girmiş.

Leatherman, "İflas ettim, evimi kaybettim. Çok acı bir olaydı. Çok stresli bir dönem geçirdim. Geriye baktığım zaman bütün kabahatin tamamen bende olduğunu, bütçemi düşünmeden harcama yaptığım için bu duruma düştüğümü görüyorum," diyor.

Ofis işi bulamadığı için bahçe düzenleme işine geçen Kraig Leatherman, ağaç buduyor, çiçek ekiyor, zararlı otları ayıklıyor. Kurduğu bu yeni işte küçük bir ekibi var.

Washington’daki çekişmeler uzak görünse de Leatherman Kongre’yle sıradan aileler arasında benzerlik kuruyor.

Leatherman, "Federal hükümet, orta gelirli aileler için çok kötü bir örnek oluşturuyor," şeklinde konuşuyor.

Leatherman’a göre, hükümet de kendisinin yaptığı gibi harcamalarını borçla karşıladığı için zor duruma düşüyor.

İşine kısa bir ara veren Leatherman, Amerika’nın Sesi’ne, bütçesini nasıl kontrol altına aldığını anlattı: "Her hafta işten kazandığı geliri ve yapmam gereken harcamaları yazıyor ve hesap yapıyorum. Bu sayede cebimde ne kadar para kalacağını biliyorum. Gereksiz harcama yapmıyorum. Geleceği de düşünüyorum. Bir iş sahibi olarak bunu yapmazsam yeniden iflas gibi zor bir durumla karşı karşıya kalabilirim."

Ekonomistler buna bütçe denkleştirme diyorlar. Leatherman dab u yöntemle mali sorunlarını çözmüş. Leatherman ayrıca, iş için gerekli aletleri almak karşılığında çalışmış, makine aksamına para ödememiş. Yavaş yavaş borçlarını ödedikten sonra yanında birkaç kişi çalıştırmaya başlamış.

Yepyeni bir hayata başladığını belirten Leatherman, yıllardır ilk kez borçsuz yaşadığı için çok huzurlu olduğunu söylüyor.

Leatherman, "Yastığa başımı koyar koymaz borçlarımdan kurtulduğumu düşünüp rahat bir uyku uyuyorum. Bu bana ertesi gün için güç veriyor. Para durumunun ne olacağını düşünüp paniğe kapılmıyorum."

Kraig Leatherman, borçtan kurtulmanın mümkün olduğunu vurguluyor ve herkesi bütçelerini aşan harcamalar yapmaktan kaçınmaya çağırıyor.


XS
SM
MD
LG