Erişilebilirlik

Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları Yaygınlaşıyor


Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları Yaygınlaşıyor

Amerika’da çocuklar arasında görülen obezite son 30 yılda üç kat arttı. Bugün artık her üç çocuktan biri ya şişman ya da obezite sınırında. Ailelerin bu konudaki kaygıları arttıkça, çocuklar hatta bebekler için egzersiz programları da yaygınlaşmaya başladı.

Bu programlar çocuklara egzersizi sevdirmeyi ve hayat boyu sürecek bir alışkanlık haline getirmeyi amaçlıyor.

Bridget, egzersiz yaptığının farkında değil, o sadece topu potadan geçirmeyi seviyor. Daha üç yaşında ve aralarında kendinden bir yaş küçüklerin de bulunduğu bu derslere haftada bir katılıyor.

Bridget’in annesi Catherine Byrne, daha şimdiden kızının kilosuna dikkat etmesini istiyor: "Ben dikkat etmedim. Ama kızımın, hayatı boyunca dengeli bir kiloda olmasını istiyorum. Daha şimdiden başlasın ki, geç kalmış olmasın."

Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları Yaygınlaşıyor
Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları YaygınlaşıyorBir ilkokulun jimnastik salonunda yapılan dersler, 1 ila 13 yaş arasındaki çocuklar için. Programı hazırlayan Celia Kibler, çocukların bu şekilde güvenilir bir ortamda spor yapma imkanı bulduğunu söylüyor: "Programları tek bir yerde yapmıyoruz, okullarda, kreşlerde ve yuvalarda yapıyoruz ki, her yaştan her kesimden çocuğa, aileye ulaşabilelim. Aileleri de programa katıyoruz, bu şekilde onlar da spor yapabiliyor."

Uzmanlar, hareketsizliğin Amerika’daki obezite sorununun temel nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Kaiser Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 8 ila 18 yaşları arasındaki çocuk ve gençler, günde en az 7 buçuk saatlerini televizyon izleyerek, video oyunu oynayarak veya Internet’te geçiriyor.

Jeff Young 22 aylık kızı Evelyn’in de ilerde bu gençlere katılmasını istemiyor: "Bu program sayesinde sanırım kızım aktif bir insan olacak, televizyon, bilgisayar ya da akıllı telefonların ekranlarına yapışıp kalmayacak."

Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları Yaygınlaşıyor
Amerika'da Çocuklar İçin Egzersiz Programları Yaygınlaşıyor

Kibler’a göre, egzersiz programı her yıl genişletiliyor ama yine de bir çok çocuk hala bekleme listesinde.

Mandy Lemar da My Gym adı altında çocuklar için programlar sunuyor: "11 yıldır bu işi yapıyoruz. Sürekli yeni yerlerde salon açıyoruz. Kesinlikle bu alanda büyük bir potansiyel var."

Lemar, programda egzersizin yanında çocuklara başka dersler de verildiğini söylüyor: "Çocuklar burada sosyalleşmeyi, takım çalışmasını ve başkalarını dinlemeyi öğreniyor."

George Washington Üniversitesi Kamu Sağlığı Profesörlerinden Karen McDonnell, yaşa uygun egzersiz programlarının çocuklara sayısız yarar getireceğini söylüyor: "Bu yerler eğlenceli ve güvenilir olduğu ve dersler eğitimli bir uzman tarafından verildiği sürece hem çocuklar hem de aileler için çok yararlı olur. Çocukların bu şekilde hem sosyal hem de fiziki yönden gelişmesi hızlanır."

Aileler, çocuklarının egzersizle ilgili bu ilk deneyimlerinin ömür boyu sürecek bir alışkanlığa dönüşeceğini umuyor.


XS
SM
MD
LG