Erişilebilirlik

Amerika'da Ekonomik Kriz Hayır Kurumlarını da Etkiledi


Amerika'da Ekonomik Kriz Hayır Kurumlarını da Etkiledi

Amerika’da kar amacı gütmeyen hayır kurumları, sosyal hizmetlerin çoğunu yerine getirmeye çalışıyor. Ancak ekonomik kriz onları da etkilemiş durumda. Bu yüzden birçok hayır kurumu büyük zorluklarla karşı karşıya.

Jameka Usher hayatında ilk kez evsiz. Usher ve dört çocuğu Nisan ayından beri bir hayır kurumunun ücretsiz sağladığı yerlerde yaşıyor. Jameka Usher gibi çalıştığı halde ailesini geçindiremeyen Amerikalıların sayısı giderek artıyor.

Usher, “Sadece ben olsam iyi. Dört tane küçük çocuğum var. Çok korktum, gidecek kimsem yoktu,” diyor.

Son birkaç yıldır süren ekonomik kriz hem birçok Amerikalıyı, hem de hayır kurumlarını zorluyor. Salvation Army adlı kuruluşun Nashville kentindeki şubesinden yardım isteyenlerin sayısı dört kat arttı. Yetkili Charles White, 45 yıllık meslek hayatında bu duruma ilk kez şahit olduğunu söylüyor: “Daha dün büromuza biri geldi ve burada olmaktan çok utandığını, geçen yıl bize bağış yaparken, bu yıl yardım istemeye geldiğini söyledi.”

Barınma ve diğer ihtiyaçlar için yardım isteyen ailelerin sayısı artarken hayır kurumları bağış ve hükümetten alınan yardımlarda azalma olduğunu bildiriyor.

Her yıl gıda yardımına muhtaç 400 bin kişiye yardım eden Nashville’in Second Harvest Gıda Bankası’ndan Tasha Kennard da kaygılı: “Federal ve eyalet fonları azalıyor. Son üç yıldır bağışta bulunanlar yardıma muhtaç olanların sayısının rekor düzeye çıktığı dönemde büyük katkıda bulundu, ama artık eskisi kadar çok yardım edemiyorlar.”

Kennard yine de umutlu, daha azla daha çok iş başarmayı öğrendiklerini söylüyor: “Yaratıcı olmak, çok daha iyi işbirliği yapmak zorundaydık. Bu topluma daha önce hiç düşünmediğimiz şekilde yardım edebiliyoruz. Kurumumuz bu açıdan çok büyüdü, bundan da gurur duyuyoruz.”

Jameka Usher da gururlu. Kısa süre önce lise diplomasını alan Usher şimdi de finans yönetimi dersleri alıyor. Çocuklarında da olumlu değişiklikler gözlemlediğini söylüyor: “Çocuklarım sahip olduklarının değerini bilmeyi, hiçbir şeyi küçümsememeyi öğreniyor. Bu değerler bize uzun süre rehberlik edecek. Burası bizi birbirimize yakınlaştırdı.”

Usher ailece sabretmeyi de öğrendiklerini söylüyor. Sabretmeye, Amerikan ekonomisinin çok yavaş iyileşmesine tanıklık eden herkesin ihtiyacı var.

XS
SM
MD
LG