Erişilebilirlik

Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor


Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor

Amerika’da evlilik oranı bir yıl içinde yüzde 5 düşerken, evlenme yaşının yükseldiği görüldü, evlilik yaşı kadınlarda 26,5’a erkeklerde 28,7’ye çıktı

-ABD’de bir yıl içinde evlilik oranı %5 düştü

-Evlilerin oranı %51 (1960’ta %72)

-Evlilik yaşı kadınlarda 27, erkeklerde 29

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin 2010 Nüfus Sayımı sırasında toplanan verilerden derlediği rapora göre, 1960 yılında Amerika’da evlilik oranı yüzde 72 idi. 18 yaş üstü nüfusun yüzde 72’si evlilik kurumuna inanıyordu. 50 yıl sonra Amerika’da evli olan çiftlerin oranı yüzde 51’e geriledi. Bu, bugüne kadar kaydedilen en düşük oran. 2009’a göre 2010’da evlenenlerin sayısında yüzde 5’lik bir azalma oldu. Uzmanlara göre, bu gerileme devam ederse, önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’de evlenenlerin oranı rekor düşüşler yaşayabilir.

-18-29 yaş grubunda evlilik oranı %20 (1960’ta %59)

-25-34 yaş grubunda evlilik oranı %44 (1960’ta %82)

-Hiç evlenmeyenlerin oranı %28 (1960’ta %15)

Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor
Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor


Evlilik yapanların oranındaki en büyük düşüş 18-29 yaş grubunda görülüyor. 2010 yılında bu yaş grubundakilerin sadece yüzde 20’si evlendi. PEW’un raporu, evlenme yaşının da rekor düzeyde yükseldiğini gösteriyor. Kadınlarda evlenme yaşı 26,5, erkeklerdeyse 28,7. Amerika’da ilk kez hem kadın, hem erkeklerde evlenme yaşı bu kadar yükseldi. Özetle, kadınların yarısı 27, erkeklerinde yarısı 29 yaşına kadar evlenmiyor. 1960 yılında bu yaş grubundakilerin yüzde 59’u evliydi.

Evlilik oranı açısından 25-34 yaş grubunda düşüş yaşandığı gibi, 45 yaş üzerindeki Amerikalılar arasında da evlenenlerin sayısında azalma kaydedildi. 30’lu yaş grubunda evlenme oranında düşüş olmakla birlikte bu grup, en yüksek evlilik oranına sahip. Bütün yaş gruplarında “nikahta keramet vardır” sözüne inananların sayısında düşüş görüldüğünü söylemek mümkün.

Beyazlar arasında evlenenlerin yaşında yükselme görülürken, Hispanikler ve siyahlar arasında evlilikler genelde çok genç yaşta gerçekleşiyor ve boşanmalar da erken yaşta görülüyor.

-Beyazların %55’i evli (1960’ta %74)

-Hispaniklerin %48’i evli (1960’ta %72)

-Siyahların %31’i evli (1960’ta %61)

Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor
Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor

Eğitim, evlilikle ilgili eğilimlerde belirleyici bir rol oynuyor. Uzmanlara göre, üniversite eğitimi gören kadın ve erkekler işe girip, mesleklerinde ilerledikten sonra evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı düşünüyor. PEW araştırmasının sonuçları, üniversite mezunları arasında evlenme oranında düşüşe işaret ederken, hiç evleenmemeyi tercih edenlerin oranındaki yükselmeye dikkati çekiyor. Bazı uzmanlara göre, bunun ekonomik durum ve yaşam standartlarının yükselmesiyle ilgisi olması mümkün.

-Üniversite mezunlarının % 64’ü evli

-2 yıllık yüksek okul mezunlarının % 48’i evli

-Lise mezunlarının %47’si evli

-1960’ta bu grupların hepsinin yarısı evliydi

Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor
Amerika’da Evlilik Oranı Düşerken, Evlenme Yaşı Yükseliyor

Evliliğe ilginin azalmasıyla ilgili düşünceler ve yorumlar çok farklı. Her 10 Amerikalı’dan dördü, yani Amerikalılar’ın yüzde 39’u, çağımızda evlilik kurumunu, “modası geçmiş”, “devrini doldurmuş” gibi sözcüklerle tanımlıyor. Ancak evlilik oranlarındaki düşüşe rağmen hiç evlenmemiş kişilerin yüzde 61’i, günün birinde evliliği düşünebileceklerini söylüyor.

ABD’de Boşanma Rakamları

Uzmanlara göre, 50 yıl öncesiyle karşılaştırıldığı zaman bugün boşanma oranlarının çok yüksek olması da evlilik kararının alınmasında caydırıcı rol oynuyor.

-İlk evlilikleri boşanmayla sonuçlananların oranı %41
-İkinci evlilikleri boşanmayla sonuçlananların oranı %60
-Üçüncü evlilikleri boşanmayla noktalananların oranı %73

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre öteki gelişmiş ülkelerde de evliliklerin sayısında ve evlilik kurumuna ilgide azalma görülüyor. Araştırmalar aynı şekilde evlilik yaşının da yükseldiğini gösteriyor.

XS
SM
MD
LG