Erişilebilirlik

Amerika'da Kitapçılar Zor Bir Dönemden Geçiyor


Amerika'da Kitapçılar Zor Bir Dönemden Geçiyor

Ancak New York'ta çok eski bir kitapçı ekonomik zorluklara rağmen ayakta kalmayı başarıyor

Amerika’da son yıllarda kitapçılar ardı ardına kapandı. Önce küçük ve bağımsız kitapçılar, internet satışlarının artmasıyla büyük kitapevleri iflasın eşiğine geldi. Ancak yıllardır New York’ta hizmet veren bağımsız bir aile kitapçısı işlerinin çok iyi gittiğini söylüyor.

84 yılı aşkın süredir New York’un East Village semtinde hizmet veren Strand Kitapçısı, kentin en eski kültürel simgelerinden biri. Strand’ın yöneticisi Nancy Bass Wyden, kitapçının kurucusu Benjamin Bass’ın torunu. Nancy ve babası Fred Bass, Strand’ın başarısında bulundukları muhitin büyük bir payı olduğunu söylüyor. Bass, “New York’ta olduğumuz için çok şanslıyız. Burası dünyanın kültür merkezi. Zaman zaman dükkanımıza kitapların yazarları uğruyor. Diğer bazı eyaletlerdeki büyük kitap mağazası zincirlerinin böyle bir şansı yok,” diyor.

Nancy’nin eşi Ron Wyden senatör. Nancy, henüz öğrenciyken dükkanda çalışmaya başlamış. Şu anda 86 yaşında olan babası Fred ise burada 13 yaşından beri çalışıyor. Amerika’nın ikinci büyük kitap mağazaları zinciri Borders bir süre önce iflas etti. Strand ise halka ayakta. Fred Bass, başarının sırrını şöyle açıklıyor: “Her konuda ve her fiyatta kitabımız var. Sürekli yeni kitaplar geliyor. Özel koleksiyonlar satın alıyoruz. Başka hiçbir kitapçıda bulunmayan kitaplar bizde mevcut. Bulunduğumuz 5 katlı binanın her katı kitaplarla dolu.‘’

Alım satımdan sorumlu Neil Winokur ise şöyle konuşuyor: “Tüm gün boyunca bize kitap satmak isteyenler sırada bekliyor. Tek tek kitapları inceliyor, beğendiklerimiz için teklif götürüyoruz.” Kullanılmış kitaplara ek olarak Strand’de bir de ‘nadir kitaplar’ bölümü bulunuyor. Strand kendi özel kitap kolleksiyonunu oluşturmaya çalışanlara da yardımcı oluyor. Strand’ın kişiye özel kütüphane danışmanı Miguel Soto, “Bize hangi konulardan ve hangi yazarlardan hoşlandığınızı söyleyin. Sanat kitaplarına mı meraklısınız, biyografilere mi, seyahat kitaplarına mı? Bizden isteyin, sizin için tüm stoğu tarayıp bulalım,” diye konuşuyor.

Bazı kitapçıların satışları, elektronik kitaplara artan ilgiyle birlikte düştü. Bir rapora göre, e-kitap satışları 2008’den bu yana 10 kat arttı. Kitap satıcılarının geçirdiği bu zor döneme rağmen, kitap satışları artmaya devam ediyor. Bir ankete göre 2010 yılında Amerika’da yaklaşık 28 milyar dolar değerinde kitap satıldı ve bu da 2 yılda %5.6’lık artış anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG