Erişilebilirlik

Amerika'da Kız Futbol Takımlarına İlgi Artıyor


Amerika'da Kız Futbol Takımlarına İlgi Artıyor

Almanya'da yapılan altıncı FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nda final maçı Amerikalı kız futbol oyuncuları için en önemli karşılaşmaydı.

13 yaşındaki Gabby Torres seçme oyunculardan oluşan U-13 takımında futbol oynuyor. Takımın adı Real Maryland FC. Profesyonel futbol oyuncusu olmak isteyen Torres Japonya ve Amerika arasında oynanan şampiyonluk maçı için çok heyecanlıydı.

Gabby'nin babası ve antrenörü Brezilya asıllı Kennedy Torres kadın futbolunun özellikle gençler arasında çok popüler olduğunu söylüyor.
Torres, “Son altı yıldır antrenörlük yapıyorum. Her yıl futbol oynayan kızların sayısı ikiye katlanıyor. Daha fazla sayıda antrenör kızları bu sporu yapmaya teşvik ediyor, onlar da çok ilgili ve iyi oynuyorlar,” diye konuşuyor.

Oyuncularını Dünya Kupası'nda gol attıklarının hayalini kurmaya teşvik eden Torres şöyle devam ediyor: “Eminim Amerikan takımında oynayan bu oyuncuların çoğu 1999 yılında Amerika'nın Dünya Kupası’nı kazanmasından etkilenmiştir. Bugün bu maçı izleyen kızlar da 8 yıl sonra final maçında oynuyor olabilir. Dünya Kupası maçı izlemek hayal kurmalarına da yardımcı oluyor.”

Kızlar maçı seyrederken heyecan da doruktaydı. Hepsi Amerikan formaları giymişti, ellerinde Amerikan bayrakları vardı. Amerika ikinci yarıda ilk golü attığı zaman hepsi sevince boğuldu. Ancak ortamın havası Japonya maçın bitmesine 9 dakika kala beraberlik golü atınca değişti. Kızlar Amerikan takımının kaybetmesinden hayalkırıklığı duysa da maçtan ders almak gerektiğini de düşünüyor.

Genç futbolseverler maçın sonucuna rağmen Amerikan takımına olan sevgilerini yitirmedi.

XS
SM
MD
LG