Erişilebilirlik

Amerika'dan İran'ın Metal Sektörüne Yeni Yaptırımlar


Amerika Başkanı Donald Trump

Amerika Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe soktu. Yeni yaptırımlar İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, nükleer anlaşmada imzası bulunan ülkelere anlaşmaya riayet etmeleri uyarısı yapmasının hemen ardından geldi.

Başkan Donald Trump, imzaladığı kararnameyle İran’ın çelik, alüminyum, bakır ve demir ihracatına yönelik yaptırımlar getirdi.

Amerika’nın İran’ın bir numaralı gelir kaynağı petrol satışlarına uyguladığı ambargo, ülkenin ekonomisine yıkıcı bir darbe vururken bu kez ülkenin bir başka gelir kaynağı metal endüstrisine de yaptırım uygulanmaya başlamış oldu.

Trump: ''Bugüne dek yapılmış en güçlü baskı kampanyası''

Trump konuya ilişkin olarak “Bizim uygulamalarımız nedeniyle İran rejimi terörü destekleyecek kaynak bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Ekonomileri daha önce görülmemiş bir çöküş yaşıyor, devlet gelirleri kuruyor ve enflasyon kontrol dışına çıkıyor. Başarılı bir biçimde bugüne dek yapılmış en güçlü baskı kampanyasını uyguluyoruz. Tahran yönetimi temelde davranışlarını değiştiren kadar daha da fazlasını bekleyebilir” ifadelerini kullandı.

Amerika’yla İran arasındaki tansiyon geçtiğimiz hafta yükseldi. Pantagon İran gelecek tehditlere yönelik olarak bölgeye uçak gemisi ve nükleer kapasiteye sahip bombardıman uçaklarını gönderdi.

Yeni yaptırımlar kararlarının Başkan Donald Trump tarafından duyurulmasıyla birlikte Avrupa'da bulunan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da turunu yarıda keserek Washington'a döndü.

Dün de İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı açıklamada Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından halen anlaşmada imzası bulunan ülkeleri uyarmıştı. Ruhani, Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve İngiltere’nin anlaşma şartlarına uyması ve İran’ın petrol ve bankacılık işlemlerine dair kazanımlarının yerine getirilmesini istedi. İran Cumhurbaşkanı 60 gün içerisinde bu taleplerinin yerine getirilmemesi halinde ülkesinin de 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyi bırakacağını söyledi.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG