Erişilebilirlik

ABD'den Suriyeli İsyancılara Doğrudan Yardım


Amerika, Suriye muhalefetine acilen 60 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

Paket, gıda, tıbbi malzeme ve Suriyeli isyancıları temsil eden Yüksek Askeri Konsey’e verilmek üzere silah içermeyen doğrudan mali yardımları içeriyor.

Ancak Amerikan yardımı, Suriyeli isyancıların sıkça dile getirdiği gibi silah içermiyor.

Roma’da Suriye muhalefetinin temsilcileriyle görüşen Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry yardım kararını kendisi açıkladı ve uluslararası toplumun, ‘barışçıl çözüme öncelik verilmesi’ koşuluyla Suriye muhalefetiyle birlikte çalışmaya kararlı olduğunu bildirdi.

Kerry, muhalefetin artık Suriye halkının meşru sesi olduğunu, Beşar Esat yönetiminin meşruluğunu yitirdiğini ve zamanının gerisinde kaldığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı, dünyanın Beşar Esat’ın zulmünün arttığına tanık odluğunu, Esat iktidarda kaldığı sürece Suriye halkının özgür, güvenli ve adil toplum hedeflerine ulaşamayacağını kaydetti.

John Kerry, Suriye Ulusal Konseyi lideri Muaz el Katip’in de bulunduğu muhalefet temsilcileriyle görüştü. El Katip daha sonra John Kerry’yle ortak basın toplantısına katıldı. Kerry, şu ana kadar iç savaşta taraf tutmamış Suriyeliler’in bile, artık “Esat sonrası bir Suriye’ye kendilerini hazırlamaları” gerektiğini, muhalefetin bu yolda adımlar attığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Kerry, Amerika’nın Suriye muhalefetine yardımları attırma ve isyancılara doğrudan yardım sağlama kararının, Suriye ordusunun devam eden zulmü ve askeri üstünlüğünden kaynaklandığını belirtti. John Kerry, Suriye ordusunun ayrıca İran’dan ve Lübnanlı Hizbullah militanlarından yardım aldığını vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İtalya'daki temaslarını tamamladıktan sonra yarın ve Cumartesi temaslarını Türkiye'de sürdürecek. Kerry'nin Ankara'daki görüşmelerinde de Suriye krizinin öne çıkması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG