Erişilebilirlik

Amerikalı Dağcılar Salıverilecek mi?


Geçen yıl çocuklarını görmek için Tahran'a giden ve yetkilileri memnun etmek amacıyla çarşaf giyen Cindy Hickey, Nora Shourd ve Laura Fattal

İran Dışişleri Bakanı, casuslukla suçlanan iki Amerikalı gencin serbest bırakılmasını umut ettiğini söyledi.

Ali Akbar Salihi, yargı organlarının davaya adil bir şekilde yaklaştıklarını belirtti ve adalet sürecinin gençlerin özgürlüğüyle sonuçlanması umudunu dile getirdi.

Amerikalı Dağcılar Salıverilecek mi?
Amerikalı Dağcılar Salıverilecek mi?

Salihi, İran’ı ziyaret eden Benin Dışişleri Bakanı ile birlikte Tahran’da yaptığı basın toplantısında Amerika’da tutuklu İranlıların durumuna da değindi.

Bakan, Şehrazat Mir Gülikhan adlı İranlı asıllı kadından adıyla söz etti. Bayan Gülikhan, kocasıyla birlikte, İran’a satışı yasak askeri kalitede gece dürbünü ithal etmeye çalıştığı iddiasıyla yargılanmış ve 2007 yılında 7 yıl hapse mahkûm olmuştu.

Tahran hükümeti, 31 Temmuz 2009’da, Irak sınırında yakalanan Shane Bauer, Josh Fattal ve Sarah Shourd’u önce ülkeye izinsiz girmek, daha sonra ise casuslukla suçladı.

İkisi erkek biri kadın üç gençten Bayan Shourd, geçen Eylül ayında yaklaşık yarım milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve Amerika’ya gitmesine izin verildi.

Tahran’da hapis yatan iki Amerikalı’nın avukatı, geçen hafta müvekkillerinin yakında serbest bırakılacağına inandığını söylemişti. Avukat Mesud Şafiyi’ye göre, Shane Bauer ile Josh Fattal’ın geçen Pazar günü duruşmaya çağrılmasının nedeni bu.

Şafiyi, duruşma gününün, tutukluların yakalanmasının ikinci yılına rastlamasına dikkat çekmiş ve “Bu rastlantı Tahran’ın tutukluları serbest bırakacağının bir işareti olabilir,” demişti.

Avukat Şafiyi, mahkemenin, Amerikalıların cezaevinde şu ana kadar geçirdikleri iki yılı ceza olarak kabul edebileceği görüşünde.

Gençler casusluk iddialarını reddediyor Kuzey Irak’da dağ yürüyüşü yaparken yanlışlıkla İran’a girdiklerini öne sürüyor. Üç Amerikalının, İran ajanları tarafından Irak topraklarında kaçırıldığını da iddia edenler var.

İran, geçen yıl, Bayan Shourd kefaletle serbest bırakılmadan önce üç gencin annelerin onları ziyaret etmesine izin vermişti.

Şehrazat Mir Gülikhan'ın kızları Melike ve Medine
Şehrazat Mir Gülikhan'ın kızları Melike ve Medine

Bu arada Amerika’da tutuklu Şehrazat Mir Gülikhan’ın iki kızı Medine ve Melike Sarah Shourd’un annelerinin salıverilmesine yardımcı olmanı istiyor.

XS
SM
MD
LG