Erişilebilirlik

Amerikalı Dağcılara 8’er Yıl hapis


Üç gencin anneleri Cindy Hickey, Nora Shourd ve Laura Fattal Tahran'da çocuklarını ziyaret etmişti

İran’da casusluk ve ülkeye izinsiz girmekle suçlanan iki Amerikalıya 8’er yıl hapis cezası verildi.

Tahran’daki mahkeme Shane Bauer ve Josh Fattal’ı casusluk suçundan 5, ülkeye izinsiz girme suçundan ise 3’er yıl hapse mahkûm etti.

İran Dışişleri Bakanı, daha birkaç hafta, önce casuslukla suçlanan gençlerin serbest bırakılmasını umut ettiğini söylemişti. Ali Akber Salihi, yargı organlarının davaya adil bir şekilde yaklaştıklarını belirtmiş ve Amerika’dan da tutuklu İranlıların durumunu gözden geçirmesini istemişti.

Bakan, Şehrazat Mir Gülikhan adlı İran asıllı kadından adıyla söz etti. Bayan Gülikhan, kocasıyla birlikte, İran’a satışı yasak askeri kalitede gece dürbünü ithal etmeye çalıştığı iddiasıyla yargılanmış ve 2007 yılında 7 yıl hapse mahkûm olmuştu.

Tahran hükümeti, 31 Temmuz 2009’da, Irak sınırında yakalanan Shane Bauer, Josh Fattal ve Sarah Shourd’u önce ülkeye izinsiz girmek, daha sonra ise casuslukla suçladı. İkisi erkek biri kadın üç gençten Bayan Shourd, geçen Eylül ayında yaklaşık yarım milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve Amerika’ya gitmesine izin verildi.

Gençler casusluk iddialarını reddediyor Kuzey Irak’ta dağ yürüyüşü yaparken yanlışlıkla İran’a girdiklerini öne sürüyor.

İran, geçen yıl, Bayan Shourd kefaletle serbest bırakılmadan önce üç gencin annelerin onları ziyaret etmesine izin vermişti.

Amerika’da hapis Şehrazat Mir Gülikhan’ın iki kızı Medine ve Melike, Sarah Shourd’un annelerinin salıverilmesine yardımcı olmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG