Erişilebilirlik

Amerikalı Emekliler Meksika'ya Yerleşiyor


Amerikalı Emekliler Meksika'ya Yerleşiyor

Meksika’da son beş yıl içinde 40 bin kişi polis ve ordunun uyuşturucu çeteleriyle mücadelesinde ve çetelerin birbirleriyle girdikleri çatışmalarda hayatını kaybetti. Ancak bu iç karartıcı tabloya rağmen yüzbinlerce Amerikalı her yıl Meksika’ya tatile gidiyor, çok sayıda emekliyse Meksika’da yazlık satın alıp buraya taşınıyor. Havanın sıcaklığı ve ucuzluk Meksika’yı cazip hale getiriyor.

Meksika’dan gelen haberler genellikle kötü olur. Silahlı çatışmalar ve feci cinayetler gündemi sürekli meşgul eder. Yine de bazı Amerikalılar rahat bir hayat için Meksika’ya taşınıyor.

Michael Baldwin ve Stephanie Villareal Meksika’nın Baja Yarımadası’ndaki yazlık evlerinden Amerika’nın Sesi’yle konuştu. Michael Baldwin şunları söyledi:

”Yaklaşık bir yıldır burada yaşıyoruz. Texas’ın Houston kentinden taşındık. Geçen yaz geçici olarak geldik ancak buraya yerleşmeye karar verdik. Houston’dan Cabo San Lucas’a arabayla seyahat ettik.”

Baldwin yörenin doğal güzellikleri ve ılık havasını çok sevdiklerini, hayat standartları yükselirken bir yandan da tasarruf ettiklerini söylüyor:

”Houston’la Cabo’yu karşılaştırınca masraflarımız yüzde 30 oranında azaldı.”

Stephanie Villareal yaşadıkları yerde suç oranının çok düşük olduğunu, yöre sakinleriyle çok iyi geçindiklerini söylüyor:

”Birçok arkadaşımız var, hepsi çok konuksever. Burada yaşamayı çok sevmemizin en önemli nedenlerinden biri insanların yakınlığı.”

Meksika’nın turistik sahil kasabaları sessizliğini korurken ülkenin bazı bölgeleri adeta savaş alanına dönmüş durumda.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Meksika’nın 31 eyaletinin 14‘ünde şiddet eylemleri yaşandığını bildiriyor.

Meksika Turizm Dairesi’nden Rodolfo Lopez-Negrete, Amerikan Dışişleri Bakanlığı raporunun şiddet olaylarının yaşanmadığı büyük bölgeleri dikkate almadığını söylüyor:

”Meksika’da Amerika’daki ilçelerin benzeri olan 2 bin 500 idari birimin sadece 80‘inde şiddet olayı görülüyor.”

Lopez-Negrete kıyı kentlerinde yaşayan Amerikalılar’ın Meksika’nın güvenli olduğunu doğruladıklarını anlatıyor:

”Büyük devremülklerin, sahil kasabalarındaki konutların yarısından çoğunun sahibi Amerikalı.”

Houston’da Meksika Emlak Koalisyonu’nda görevli Chris Hill, Meksika’daki konut satışlarının reklamını yapıyor.

Hill son birkaç yıldır ekonomik kriz yüzünden satışların azaldığını, ayrıca turistik bölgelerde olmasa da şiddet eylemlerine ilişkin haberlerin satışların düşmesine neden olduğunu söylüyor:

”Uyuşturucu çeteleriyle ilgili şiddet haberleri Meksika’da yaşayacak ya da buraya turist olarak gelecekleri hemen hemen hiç etkilemiyor.”

Meksika’da ev almak isteyen Amerikalılar için yasal süreç ve yabancı bir ülkede yapacakları yatırımların güvenliği büyük önem taşıyor.

Hill, yeni yönetmelikler ve yasal garantilerin Meksika’da emlak yatırımını kolaylaştırıp güvenli hale getirdiğini söylüyor:

”Doğru araçları kullanırsanız aynı Amerika’da mülk sahibi olmak gibi çok az risk sözkonusu.”

Meksika Anayasası, yabancıların, ülkenin kıyılarındaki 50 kilometrelik alanda mülk sahibi olmasını yasaklıyor. Ancak yabancıların Meksika’daki bir emlak vakfının bir kısmını satın alarak dolaylı yoldan sahil kesimlerinde ev sahibi olabilme ayrıcalığı var.

Chris Hill Meksika’nın emekli Amerikalılar’ın emeklilik maaşlarıyla çok daha kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlayacak imkanlar sunduğunu söylüyor:

”Meksika uzun vadede emekli Amerikalılar için büyük fırsatlar sağlıyor. Meksika’da sadece sağlık hizmetleri değil aynı zamanda geçim maliyeti de çok daha düşük.”

Meksika’da sürekli yaşayan ya da yılın bir kısmını bu ülkede geçiren Amerikalılar Hill’in söylediklerine katılıyor.


XS
SM
MD
LG