Erişilebilirlik

Amerikalı jimnastikçi Simone Biles 2024 Paris Olimpiyatları yolcusu mu? 


Simone Biles, Cumartesi günü Chicago'da düzenlenen yarışmada birinci oldu.
Simone Biles, Cumartesi günü Chicago'da düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Travmatik bir şekilde 2020 Tokyo Olimpiyatları finallerinden çekilmesinin ardından, Simone Biles, geçtiğimiz hafta sonu katıldığı yarışmada, bir sonraki Olimpiyatlar’a bir yıl kala her zamanki kadar büyük bir tehdit olduğunu kanıtladı.

Pek çok jimnastik hayranı, olimpiyatlarda dört kez altın madalya sahibi olan sporcunun jimnastik dünyasına geri dönüşünden başlangıçta ne bekleyeceğinden emin değildi.

Ancak sporcu geçtiğimiz hafta sonu gösterdiği başarıyla kafa karışıklıklarını giderdi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kapsamında finallerden çekildiğini açıklayan Biles, ruh sağlığına odaklanmak istediğini ifade etmişti.

ABD Olimpiyat ekibi başkanı ve ekip arkadaşları, ruh sağlığına öncelik verme kararından dolayı Tokyo'da beş dalda finale kalan Biles'ı desteklediklerini belirtmişti.

Simone Biles, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda finallerden çekilmişti.
Simone Biles, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda finallerden çekilmişti.

2013'te ilk ABD ve dünya şampiyonu ünvanlarını kazanan 26 yaşındaki jimnastikçi, iki yıl önce Tokyo’da düzenlenen olimpiyatlardan bu yana ilk kez Chicago’nun bir banliyösünde kapalı gişe yapılan bir etkinlikte çarpıcı bir gösteri yaptı.

Biles, Cumartesi günü düzenlenen yarışmada 59,1 puanla ikinci sıradaki rakibini 5 puanla geride bıraktı ve 2024 Paris Olimpiyatları için şimdiden en favori isim oldu.

Ancak Biles o kadar ileriye odaklanmıyor. Biles, yarışmadan sonra gazetecilere "anı yaşamanın" ruh sağlığında etkili olduğunu söyledi. Bu sözleri 2020 Tokyo finallerinden beklenmedik bir şekilde çekilmesinin ardından dikkatleri sporcunun üzerine çekti.

2016'da Rio de Janeiro'daki olimpiyatlarda dört altın madalya kazanan Biles, Tokyo'dan sonra jimnastiğe bir yıldan fazla ara verdi. Biles, bu yılın başlarında yoğun antrenmanlara döndü ancak ruh sağlığına odaklanmaya devam etti ve çabalarının karşılığını aldı.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada Biles, "Şu anda ruhsal ve fiziksel olarak gerçekten iyi hissediyorum" dedi ve bu özel yarışmaya geçmiş yıllarda hiç olmadığı kadar hazır hissettiğini belirtti.

Ancak Biles'in 26 bireysel olimpiyat veya dünya madalyasından yalnızca biri denge tahtasından geldi ve dünya genelinde en az 15 kadın bu yıl daha şimdiden Biles'ın hareketlerinden daha zor hareketler gerçekleştirdi.

Simone Biles, en başarılı jimnastikçiler arasında değerlendiriliyor.
Simone Biles, en başarılı jimnastikçiler arasında değerlendiriliyor.

Ruslar’a olimpiyat yolu açıldı

Uluslararası Jimnastik Federasyonu (FIG) geçen ay uygun Rus ve Belaruslu sporcuların 1 Ocak'tan itibaren FIG onaylı etkinliklere katılabileceğini açıklamıştı. Bu da Ruslar için Paris Olimpiyatları’na giden olası bir yolu açmıştı.

Rusya, 2022'nin başlarındaki Ukrayna işgalinden bu yana uluslararası rekabetten men edildi.

Doping yasağı nedeniyle Rusya Olimpiyat Komitesi olarak yarışan Rus kadınlar takımı, Tokyo'da takımlar kategorisinde altın madalya elde etmiş, Amerika gümüş madalya ile yetinmek zorunda kalmıştı.

Biles'in Tokyo’daki finalden ayrılması elbette çok önemliydi ancak Ruslar, Biles'in de dahil olduğu takımlar kategorisindeki eleme turunda Amerikalılar’ı yenmişti. Böylece 11 yıl sonra ABD kadın takımı bu kadar büyük bir uluslararası rekabet ortamında ilk kez geride kaldı.

Tokyo'da dört sporcu ile yarışan artistik jimnastik takımı, Paris Oyunları’nda beş sporcu ile temsil edilecek.

Mevcut sporcular arasında halihazırda paylaşılan övgüler göz önüne alındığında, 2024 ABD kadın takımını oluşturmak her zamankinden daha zor olabilir.

2012 galibi 27 yaşındaki Gabby Douglas, yakın zamanda Biles ve 2020 şampiyonu 20 yaşındaki Sunisa Lee'ye Paris Olimpiyatları’na katılacağını açıkladı.

Biles Cumartesi günü yaptığı açıklamada,"16 yaşında zirve yapmanıza gerek yok, hala zamanınız var" dedi. Biles, fiziksel ve zihinsel olgunluğunun, kendisinin ve diğer ileri yaştaki sporcuların, daha önce sadece gençler için klişeleşmiş jimnastikteki devam eden başarılarına borçlu olduğunu söyledi.

Paris kadrosu, 2024 Oyunları’ndan bir ay önce, gelecek yıl Haziran ayının sonunda yapılacak ABD takım denemelerinde seçilecek.

ABD’nin Missouri eyaletinde düzenlenen jimnastik şampiyonasında yaptığı iki burgulu ikili salto ile tarihe geçen Simone Biles bu hareketi başaran ilk kadın atlet olmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG