Erişilebilirlik

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor


ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı Samantha Power, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile biraraya geldi.
ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı Samantha Power, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile biraraya geldi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Samantha Power ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Yuri Kim bugün Ermenistan'ı ziyaret ediyor.

Ziyaret, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da geçen hafta düzenlediği yıldırım harekatı sonrası varılan ateşkestenbu yana üst düzey Amerikalı yetkililerce Ermenistan'a yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Samantha Power, üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşmeleri içeren ziyaretinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile biraraya geldi.

Power tarafından Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a iletilen mektupta ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin insani ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Ermeni hükümetinin tutanaklarına göre Paşinyan Power'a, "Maalesef Dağlık Karabağ'daki Ermeniler’e yönelik etnik temizlik sürecinin devam ettiğinin farkındasınız, bu şu anda gerçekleşiyor ve bu çok trajik bir gerçek" dedi.

Ziyaret öncesi ABD tarafından yapılan açıklamada, "ABD'nin Ermenistan'ın demokrasisine, egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne verdiği destek ile Dağlık Karabağ'dan kaynaklanan insani ihtiyaçların karşılanması konusundaki kararlılığını paylaşacağı" belirtilmişti.

Reuters haber ajansına bilgi veren Amerikalı bir yönetim yetkilisi, Ermenistan'a giden ilk USAID Başkanı olan Power’ın ABD'nin ülkeyle olan ortaklığını vurgulayacağını ve "Dağlık Karabağ'daki etnik Ermeni nüfusu için derin endişelerini ifade edeceğini ve oradaki insani krizi ele almak için önlemleri görüşeceğini" söylemişti

USAID tarafından yapılan açıklamada da,"ABD, Dağlık Karabağ'daki insani koşullara ilişkin haberlerden derin endişe duyuyor, uluslararası insani yardım kuruluşlarına veticari trafiğe engelsiz erişim çağrısında bulunuyor" denildi.

Yönetim yetkililerinden önce ABD’den bir Kongre heyeti de Cumartesi günü Ermenistan-Azerbaycan sınırına gitmişti.

Heyete liderlik eden Demokrat Senatör Gary Peters, Dağlık Karabağ'daki durumu izlemek içinuluslararası gözlemcilere ihtiyaç olduğunu söylemişti.

Peters sınırda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bence dünyanın orada tam olarak neler olduğunubilmesi gerekiyor. Azerbaycan hükümetinden görecek, endişelenecek bir şey olmadığını duyduk. Ancak durum buysa uluslararası gözlemcilerin görmesine izin vermeliyiz" demişti.

Ermeniler, Azerbaycan'ın entegrasyon sürecinde haklarını garanti altına alma sözünü kabul etmiyor. DağlıkKarabağ yönetimi Reuters'a yaptığı açıklamada bölgedeki 120 bin Ermeni'nin zulüm ve etnik temizlik korkusu nedeniyle, Azerbaycan'ın bir parçası olarak yaşamak istemediğini söyledi.

Ermenistan hükümeti dün geç saatlerde yaptığı açıklamada toplam 1050 kişinin Dağlık Karabağ'dan ülkeye geçiş yaptığını, bu sabah itibariyle 2 bin 900'den fazla kişi Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a geçtiğini açıkladı. Karabağ nüfusunun daha büyük kitleler halinde Ermenistan'a geçip geçmeyeceği ise belirsiz.

Ermenistan, bölgeden gelen on binler için sınıra yakın oteller dahil yer hazırladı; ancak Başbakan Nikol Paşinyan, Karabağ Ermenileri'nin kesinlikle gerekli olmadıkça evlerini terk etmelerini istemediğini söyledi.

Öte yandan bölgedeki Ermeni yetkililer Cumartesi günü geç saatlerde yaptıkları açıklamada Rusya'dan yaklaşık 150 ton insani yardım kargosunun ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi tarafından gönderilen 65 ton unun bölgeye ulaştığını bildirdi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG