Erişilebilirlik

Anketlere Göre Halk Trump’ı Sorumlu Tutuyor


Amerika’da yeni bir ankete göre, halkın büyük bir çoğunluğu hükümetin bir aydan fazla süredir kısmen kapalı oluşundan Başkan Donald Trump’ı sorumlu tutuyor. Başkan Trump’a kamuoyu desteği oranı da hükümetin kapanmasının ardından 2016 yılında başkanlığa seçilmesinden bu yana en düşük seviyelere geriliyor.

Associated Press haber ajansıyla Chicago Üniversitesi araştırma merkezi NORC’un ortaklaşa hazırladığı anketin sonuçları Amerikalılar’ın sadece yüzde 34’ünün Trump’ın başkan olarak performansını onayladığını gösteriyor. Her ne kadar Cumhuriyetçiler’in yüzde 80’i hala Trump’ın kararlarını onaylıyor olsa da, tüm farklı gruplar arasında Trump’a destek verenlerin oranı geçen ay yüzde 42’yken, hükümetin kapanmasının ardından şu ana kadarki en düşük seviyeye yaklaştı.

Başkanların halktan gördüğü destek oranlarını ölçen uluslararası araştırma şirketi Gallup anketlerinin geçmişine bakıldığında da, Trump’ın başkanlığı esnasında şu ana kadar kamuoyu desteği oranı yüzde 50’nin üzerine çıkmayan tek ABD başkanı olduğu görülüyor.

Halkın yüzde 60’ı Trump’ı sorumlu tutuyor

16-20 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan AP-NORC anketinin sonuçlarına göre Amerikalılar’ın yüzde 65’i hükümetin kısmen kapanmasının ve 800 binden fazla federal çalışanın bir aydır ücretlerini alamıyor olmasının büyük bir sorun olduğu görüşünde. Bu durumdan Trump’ı sorumlu tutanların oranıysa yüzde 60.

Yasadışı göçmenlerin ABD’ye girişini ve uyuşturucu kaçakçılığını engellemek için ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini ve bunun için Kongre’den ilk aşamada 5,7 milyar dolar bütçe isteyen Başkan Trump, ankete göre, duvarın gerekliliği konusunda halkı henüz ikna edebilmiş görünmüyor.

Duvarın etkili olacağına inananlar azınlıkta

Trump Ocak ayının başında Oval Ofis’ten canlı yayınla halka hitaben bir konuşma yaparak sınırdaki durumun ‘ulusal bir kriz’ boyutuna vardığını savunmuştu. Ancak bu konuşmanın ardından yapılan anketin sonuçlarına göre sınıra örülecek yeni bir duvarın ülkeyi daha güvenli yapacağına inanan Amerikalılar’ın oranı sadece yüzde 35. Halkın yüzde 49’u Meksika sınırına büyük bir duvar inşa etme planına karşı çıkarken, duvar inşasından yana olanların oranı ise yüzde 36 olarak tespit edildi.

XS
SM
MD
LG