Erişilebilirlik

24 Nisan Amerikan Basınından Özetler


24 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:50 0:00

New York Times, Fransa’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine geniş yer ayırıyor. Fransız seçmenin siyasi sisteme dışarıdan katılan adayları tercih ettiğini bildiren gazete, göçmen düşmanı aşırı sağcı Marine Le Pen ve ”orta yolcu” olarak tanımlanan deneyimsiz genç siyasetçi Emmanuel Macron’un 7 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerde kozlarını paylaşacaklarını yazıyor. Habere göre Fransa’nın Beşinci Cumhuriyeti’nin 59 yıllık tarihinde ilk kez geleneksel sol-sağ parti yapısı dışından iki aday ikinci tur seçimlere kalıyor. Ancak gazete, bu durumun yine de geleneksel sol-sağ yapının artık geçerliliğini yitirdiği anlamına gelmediğinin, seçmenlerin yüzde 40‘ının geleneksel çizgideki adayları tercih ettiğinin altını çiziyor. Times, artık seçimlerin küreselleşme yanlısı ve karşıtı politikalar tarafından şekillendirildiği yorumunda bulunuyor.

New York Times ana sayfasında ayrıca Fransa’daki seçimlerle ilgili ayrıntılı bir değerlendirmeye de yer veriyor. Gazete, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez göçmenlik karşıtı aşırı sağın Fransa’da iktidara gelmeye bu kadar yakın olduğunu yazıyor. Değerlendirmeye göre yarışı ikinci tamamlayan Marine Le Pen, 40 yıldır ”marjinal” olarak tanımlanan Ulusal Cephe’yi Fransız siyasetinin tam ortasına taşıdı. Ancak Le Pen’in bu başarısı o kadar kaygı verici ki, sonuçlar açıklanır açıklanmaz tüm rakipleri, ikinci tur seçimlerde Le Pen’in yenilgiye uğratılması için birlik olma çağrısı yaptı. Örneğin yarışı beşinci sırada tamamlayan Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon, ”Durum çok ciddi, başka çare kalmadı” diyerek tüm sosyalistleri Emmanuel Macron’a oy vermeye çağırdı. Gazeteye göre Le Pen, Ulusal Cephe’nin Yahudi düşmanı, ırkçı ve Nazi özlemi içerikli söylemini arka planda bırakıp Fransa’nın bağımsızlığını, AB’den çıkışı ve sınır güvenliğini öne çıkardığı için bu kadar başarılı oldu. Ancak Müslümanlara karşı önyargılar, Le Pen’in konuşmalarının ana temasını oluşturmaya devam ediyor ve kamuoyu yoklamalarına göre Fransız halkının büyük çoğunluğu, Le Pen’in Fransız demokrasisini tehdit ettiğini düşünüyor.

Washington Post ise ana sayfasında IŞİD nedeniyle parçalanan Tunuslu bir ailenin dramına yer veriyor. Gazete, radikal İslamcıların Tunus’un batısında giderek daha etkin hale geldiklerini, köylüleri şiddet içerikli eylemlerle kokuttuklarını, aileleri böldüklerini yazıyor. Suriye ve Irak’ta toprak kaybeden IŞİD, kontrol edebileceği yeni bölge arayışı içinde. Örgüt ayrıca elinde tuttuğu bölgelerdeki etki alanını da genişletmeye çalışıyor. Tunus’un 2011‘deki Arap Baharı ayaklanmalarından çıkan en demokratik ülke olduğunu hatırlatan gazete, Suriye’de savaşan binlerce militanın dönüşüyle ülkenin istikrarsızlığa sürüklenme tehdidi altına girdiğini yazıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye, Irak ve Libya’da El Kaide ve IŞİD için savaşan Tunuslu sayısı, 5 bin 500. Habere göre Tunus, bu ülkelerdeki savaşlara militan akışı sağlamış olsa da laik tarihi ve Batı’ya dönük yüzü nedeniyle İslamcı örgütlerin hedefinde olan bir ülke.

Washington Post bugün ayrıca Batı Virginia eyaletinin Mercer İlçesi’ne bağlı ilk ve orta dereceli devlet okullarında seçmeli İncil dersi verilmesinin yarattığı tartışmaları ana sayfasına taşımış. Gazete, İncil derslerinin öğrenciler arasında popüler olduğunu ancak dersin müfredatta yer almasının anayasaya aykırı olup olmadığının tartışma konusu olduğunu yazıyor. Habere göre muhafazakar ilçedeki ailelerin hemen hemen hepsi, seçmeli olmasına rağmen çocuklarını İncil dersine yazdırıyor, derslerin devam etmesi için her yıl yarım milyon dolara yakın bağış topluyor. Ancak ilçede yaşayan iki aile, tek bir dini öne çıkardığı, devlet okullarına dini meseleleri soktuğu, Hıristiyan olmayan aileleri rencide ettiği gerekçesiyle İncil derslerinin iptali için mahkemeye başvurdu. Dersi savunanlar, derslerde dini inancın öne çıkarılmadığını, İncil’deki edebiyatın ve tarihin irdelendiğini, saygılı olmak, yalan söylememek gibi ahlaki değerlerin aşılandığını kaydediyor. Ancak davayı açan aileler, seçmeli derse girmeyen çocuklarının, arkadaşlarının ”İncil okumadığınız için cehennemde yanacaksınız” şeklindeki tehditlerine maruz kaldıklarını söylüyor. Washington Post, seçmeli din dersinin kaderini mahkeme kararının belirleyeceğini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG